noworodek fot. UMP

Co Polacy sądzą o prawie do aborcji?

Najnowszy sondaż CBOS dla Wirtualnej Polski nie pozostawia złudzeń co do opinii większości Polaków.

Wyniki sondażu pokazują, że 69 proc. Polaków jest przeciwnych przerywaniu ciąży z powodu trudnej sytuacji materialnej – a 20 proc. ją popiera. 70 proc. z kolei uważa, że aborcja nie powinna być dopuszczalna z powodu trudnej sytuacji osobistej – a 18 proc. jest odmiennego zdania. 73 proc. jest przeciwna przerwaniu ciąży wtedy, gdy kobieta nie chce dziecka – a 18 proc. jest za pozwoleniem na takie rozwiązanie.

Można więc wynika badań – zdaniem CBOS – podsumować w ten sposób, że 14 proc. Polaków jest za pełną liberalizacją prawa w tej dziedzinie, a 3 proc. za całkowitym zakazem aborcji.

Przerwanie ciąży zdaniem 86 proc. badanych powinno być natomiast dozwolone wtedy, gdy zagrożone jest życie matki – 8 proc. jest tu odmiennego zdania. Zdaniem 79 proc. – gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa- tu 12 proc. jest przeciwnego zdania.

75 proc. badanych jest zdania, że ciążę należy przerwać, gdy płód jest obarczony nieuleczalną chorobą prowadzącą do śmierci – a 14 proc. jest przeciwko przerywaniu ciąży w takich przypadkach. 64 proc. uważa, że ciążę należy przerwać, gdy dziecko urodzi się upośledzone – 22 proc. uważa, że nie powinno być to dozwolone.

W przypadku stwierdzenia zespołu Downa 46 proc. badanych uważa, że aborcja nie powinna być dozwolona – a 38 proc. badanych, że powinno się na nią pozwolić.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 5 do 15 listopada 2020 roku.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze