Odmowa wypłaty odszkodowania dla wielu osób wydaje się być końcem świata. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że od takiej decyzji można się odwołać. Pomimo iż biurokracja i działania związane z nią budzą przerażenie i wydają się być nie do „ogarnięcia”, proces składania odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest prosty i może skutkować pozytywnym rozpatrzeniem.
Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym informacjom, dotyczącym odwołania od odmowy wypłaty odszkodowania.
Co należy wiedzieć o odwołaniu od odmowy wypłaty odszkodowania?
Przede wszystkim, warto wiedzieć, że po pomoc w sprawie napisania odwołania można znaleźć w Internecie. Wzory pism znajdują się na poświęconych podobnym sprawom stronach. Jedną z najważniejszych jednak informacji na temat odwołania od odmowy wypłaty odszkodowania jest czas, w jakim można je złożyć. Po otrzymaniu decyzji ubezpieczyciela poszkodowany ma możliwość ją przyjąć lub nie.
Jeżeli nie zamierza jej zaakceptować, może złożyć odwołanie od decyzji PZU, a czas, jaki na to ma, to aż trzy lata! Ubezpieczyciel ma od 30 do 60 dni na rozpatrzenie odwołania, dlatego nie warto się ociągać i w przypadku braku zgody z decyzją natychmiast podjąć odpowiednie kroki. Jeżeli odwołanie także nie zostanie rozpatrzone pozytywnie, można wystąpić ze skargą do Rzecznika Finansowego, skorzystać z mediacji a ostatecznie wystąpić na drogę sądową. Informacje o możliwych do podjęcia krokach powinny zostać zawarte w odpowiedzi ubezpieczyciela.
W jaki sposób można złożyć odwołanie?
Odwołanie od decyzji PZU złożyć można na trzy sposoby:
- pisemnie, za pomocą poczty lub bezpośrednio w placówce ubezpieczyciela,
- ustnie, przez telefon lub w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego,
- drogą elektroniczną, za pomocą komunikacji elektronicznej. W ten sposób można złożyć odwołanie wyłącznie, gdy ubezpieczyciel to umożliwia.
Niejednokrotnie do dokumentu konieczne jest dołączenie załączników – nie wolno o nich zapomnieć. W przypadku korzystania z usług poczty warto zadbać o potwierdzenie odbioru, dzięki czemu data doręczenia dokumentów jest znana i pewna.
Co powinno się znaleźć w odwołaniu od odmowy wypłaty odszkodowania?
Aby odwołanie przyniosło pozytywny skutek, musi zostać napisane w odpowiedni sposób i zawierać wszystkie najważniejsze informacje, takie jak dane ubezpieczonego, miejsce oraz datę sporządzenia odwołania, numer polisy i szkody, numer konta bankowego, uzasadnienie i inne, warto także pamiętać o dodatkowych dokumentach i odpowiedniej podstawie prawnej. Aby pismo było w pełni profesjonalne można skorzystać ze specjalnych poradników i wzorów pism – to źródło stanowi nieodzowną pomoc. Pozwoli to na zmaksymalizowanie szans na powodzenie odwołania.
Artykuł sponsorowany