czwartek, 28 marca, 2024

Co dalej z mauzoleum Mielochów?

Miejski Konserwator Zabytków przeprowadził kontrolę dawnego mauzoleum rodziny Mielochów, wpisanego do rejestru zabytków. Uznał, że jego stan wymaga prac zabezpieczających przed degradacją i nakazał przeprowadzenie ich właścicielowi.

Mauzoleum Mielochów, jeden ze śladów po rozległym niegdyś majątku, znajduje się w lasach na Białej Górze, mniej więcej między Chartowem a stawem Olszak. Mniej więcej – bo do niedawna jeszcze do całkowicie zarośniętej gloriety można było dotrzeć tylko na przełaj przez las. Dopiero w 2018 roku leśnictwo Antoninek Zakładu Lasów Poznańskich wytyczyło w pobliżu szlak turystyczny, który zahacza też o glorietę.

Glorieta została zbudowana w latach 30. ubiegłego wieku jako mauzoleum rodziny Mielochów, słynnych przed wojną poznańskich ogrodników – do nich bowiem należały okoliczne tereny, a glorietę, stojącą na wyniosłej skarpie nad Cybiną, otaczał wówczas piękny park. W mauzoleum była pochowana Wanda Kiszczenko z domu Mieloch, jej brat Andrzej Mieloch oraz jego dzieci, córka i syn Jerzy.

W latach 70. XX wieku ówczesne władze zadecydowały o zabraniu trumien rodziny Mielochów na cmentarz na Junikowie – w dolinie Cybiny miało powstać jezioro, a na Białej Górze ogólnodostępny park. Realizacja budowy jeziora oraz parku ostatecznie zakończyła się dopiero w latach 80., ale trumny Mielochów wcześniej zostały przeniesione na cmentarz na Junikowo, a cały teren znacjonalizowano. W 1984 roku samą glorietę wpisano do rejestru zabytków.

Rodzinie udało się odzyskać cały ten teren w latach 90. XX wieku, a w 2006 roku mauzoleum przeszło remont, przeprowadzony przez właścicieli. Jednak obecnie stan gloriety budzi niepokój miłośników historii Poznania. Tak o niej pisał w 2018 roku w Biuletynie Adam Suwart, Społeczny Opiekun Zabytków: “Kopuła pierwotnie pokryta została blachą miedzianą, ale ta została rozkradziona, w związku z czym dziś jej miejsce zajmuje papa. Nie wygląda ona zbyt estetycznie, ale zabezpiecza obiekt przed zalewaniem i destrukcją.

Na podium gloriety prowadzi kilka stopni od strony północnej. Od wschodu natomiast znajdują się schody wiodące w dół, do krypty, w której chowano przedstawicieli rodziny. Pierwotne drzwi do krypty zostały zlikwidowane. Na południowej ścianie wewnętrznej krypty znajduje się płytka mensa ołtarzowa i wtopiony w ścianę betonowy krzyż. Niestety, krypta jest eksplorowana przez osoby nieuprawnione, osmolona ogniem i często zaśmiecana. Elementy gloriety pomalowane są sprejem, a fragmenty lastrika, z którego wykonano poszczególne elementy, mają ubytki”.

Jak poinformowała Ratajska Telewizja Kablowa, kilka dni temu Miejski Konserwator Zabytków przeprowadził kontrolę obiektu i uznał jego stan za niezbyt dobry. Wydał też zalecenia dla właściciela obiektu, by przeprowadził tam prace zabezpieczające, które ochronią go przed dalszą degradacją, jak powiedział RTK Jacek Maleszka z biura MKZ.

Kto go wykona? Według RTK działka z glorietą została sprzedana w ubiegłym roku i nie należy już do rodziny Milechów. Zalecenia MKZ będzie więc musiał wykonać już nowy właściciel.

Strona głównaPoznańCo dalej z mauzoleum Mielochów?