środa, 13 listopada, 2024

Cmentarze przygotowane na Wszystkich Świętych. Można wypożyczyć sprzęt do sprzątania nagrobków

Tradycyjnie przed 1 listopada władze miasta przypominają, że na poznańskich nekropoliach można wypożyczyć sprzęt do sprzątania nagrobków, skorzystać ze znicza z odzysku w zniczodzielni oraz znaleźć interesujący nas grób z pomocą wyszukiwarki.

Wypożyczenie sprzętu ogrodniczego do posprzątania grobu jest bezpłatne. Na Miłostowie takich punktów jest 39, a na Junikowie – 35. Znajdują się przy wejściu na cmentarz i przy głównych alejkach. Sprzętu jest sporo, ale teraz, przy wzmożonym ruchu na cmentarzach, może się zdarzyć, że w tych najpopularniejszych punktach sprzętu może brakować, bo cały został wypożyczony. Warto wtedy zajrzeć do punktu w mniej uczęszczanym miejscu.

Na poznańskich cmentarzach można też znaleźć zniczodzielnie, w których poznaniacy mogą pozostawić szklane, ale całe znicze dla innych użytkowników. Dla korzystających z nich to spora oszczędność – wystarczy wówczas kupić nowy wkład zamiast całego znicza, co jest sporo tańsze. Jednak należy pamiętać o tym, że do zniczodzielni nie powinny trafiać zużyte plastikowe znicze – ona, tak samo jak sztuczne kwiaty czy zużyte opakowania po wkładach do zniczy, powinny zostać wrzucone do pojemnika na śmieci zmieszane.

Od wielu lat miasto wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą znaleźć czyjś grób, ale nie wiedzą, gdzie konkretnie dana osoba została pochowana. Na stronie miasta w zakładce “cmentarze” znajduje się wyszukiwarka grobów, podzielona na osobne kategorie tematyczne, a informacje o cmentarzach komunalnych, parafialnych, Cytadeli i cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan zostały zaktualizowane o nowe wpisy na temat ich historii. Z kolei dział “Cmentarze na mapie” umożliwia sprawdzenie dokładnego położenia danej nekropolii.

Wyszukiwarka cmentarna została unowocześniona tak, aby pozostała spójna z wyglądem wyszukiwarki w aplikacji Smart City – bo teraz także dzięki tej aplikacji można wyszukać grób i wytyczyć do niego trasę na mapie. By zobaczyć trasę, użytkownik zostanie przekierowany do aplikacji zewnętrznej. Tu także wystarczy podać imię i nazwisko szukanej osoby, ale jeśli znamy nazwę cmentarza czy datę zgonu albo pogrzebu – poszukiwania będą łatwiejsze, a wynik bardziej precyzyjny.

Wyszukiwarka grobów jest stale rozbudowywana – pomoże również znaleźć dane o powstankach i powstańcach wielkopolskich 1918-1919, a także o olimpijkach i olimpijczykach pochowanych na poznańskich cmentarzach. A przy wyszukiwaniu tych grup nie jest wymagane podanie imienia lub nazwiska.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańCmentarze przygotowane na Wszystkich Świętych. Można wypożyczyć sprzęt do sprzątania nagrobków