Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Chór Czarownic na 100-lecie praw wyborczych dla kobiet

Mija 100 lat, od kiedy nasze prababki dzielnie wywalczyły dla kobiet prawa wyborcze. Z tej okazji 18 grudnia w CK Zamek o godzinie 19 rozpocznie się koncert Chóru Czarownic.

Koncert jest formą podziękowania naszym przodkiniom za upór, determinację i odwagę oraz zwieńczeniem tej niezwykle ważnej, a często niedocenianej w naszej kulturze rocznicy.
– Zaśpiewamy i zagramy jak zwykle tak, żeby dotrzeć do Waszych serc, damy z siebie wszystko – obiecują członkinie Chóru Czarownic. – Grudzień to czas końca mroku, wypatrywania światła. Razem rozpalimy ogień.

Jak przypominają współczesne czarownice, kobiety walczące sto lat temu o swoje prawa na pewno też niejeden raz słyszały, że są czarownicami, że zamiast zajmować się polityką, powinny zająć się mężami i dziećmi, jako że tak skomplikowanej dziedziny kobiecy umysł i tak nie ogarnie…

Cóż, historia pokazała, że powinniśmy być wdzięczni za determinację naszym przodkiniom – i nie tylko kobiety, które sto lat temu zostały wreszcie uznane za normalnych ludzi, ale my wszyscy. Bo wyobrażacie sobie, co by było – pytają przewrotnie Czarownice-Chórzystki – co by było, gdyby nadal głosowali tylko mężczyźni..?

O zespole:
Inspiracją do jego powstania była historia pierwszej kobiety w Polsce oskarżonej o czary i spalonej na stosie w miejscu, skąd pochodzą artystki i artyści związani z projektem.

Chór Czarownic to spektakl muzyczny. W skład wchodzi zespół wokalny składający się z kobiet różnych zawodów, wieku i światopoglądów, a akompaniuje im zespół muzyczny. Na scenie jest też wiele oryginalnych instrumentów skonstruowanych specjalnie dla chórzystek.

Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne leki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie.

Skład Chóru Czarownic:
Marta Zawrocka – solo,
Aleksandra Kozłowska – solo,
Paulina Tarnowska – solo,
Karola Jankowiak, Anna Zdebska, Karolina Górska, Dorota Bonk – Hammermeister, Maja Magdalena Osińska, Monika Marczak, Agata Fajfer-Krause, Agata Markisz, Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, Ewa Dymek-Dudzińska, Anna Zoll, Marta Sękowska- Kulińska, Alina Kajzer, Helena Urban, Hanna Górnicka, Ewa Łowżył, Ida Łowżył, Kornelia Kondradzka, Joanna Furs, Natalia Okraska, Patrycja Kozyra, Klaudia Lech, Inka Ilasz, Maria Rzepecka, Anita Brzyszcz, Kinga Troneczek, Natalia Kruczkowska.

Mieszko Łowżył – perkusja
Patryk Lichota – instrumenty elektroniczne
Ida Łowżył – harfa stalowa

Idea i koordynacja artystyczna projektu – Ewa Łowżył
Słowa – Malina Prześluga
Kompozycja – Zbyszek Łowżył, Patryk Lichota, Malwina Paszek
Kostiumy – Ewa Łowżył, Faustyna Andrzejak
Asystentka projektu: Agnieszka Pietrusewicz-Kret

Chór Czarownic, el

Strona głównaKulturaChór Czarownic na 100-lecie praw wyborczych dla kobiet