Był atak hakerski na skrzynki ministrów – a one nadal działają

Michał Dworczyk fot. KPRM
Jak ustaliła Wirtualna Polska, 21 z 22 skrzynek zaatakowanych przez hakerów, a należących do członków polskiego rządu, nadal działa. WP skontaktowała się za ich pośrednictwem z bohaterami afery. Okazało się, że nie działa jedynie skrzynka ministra Dworczyka.

Przypomnijmy: chodzi o skrzynki, z których rzekomo pochodzą maile, zdjęcia i dokumenty publikowane regularnie na kanale „Poufna rozmowa” w komunikatorze Telegram od 4 czerwca. Zaczęło się od skrzynki ministra Michała Dworczyka, ale do dziś, mimo kryzysu, jaki wywołał ten atak, służbom nie udało się ustalić, kto i kiedy zaatakował skrzynki, nie udało się też zablokować publikacji kolejnych wiadomości. Czy rzeczywiście pochodzą ze skrzynki ministra Dworczyka – nie ma takiej pewności. Piotr Müller, rzecznik rządu, potwierdził jedynie, że wycieki są  i jeszcze będą miały miejsce. Nazwał je działaniami dezinformacyjnymi będącymi efektem cyberataków, w których informacje prawdziwe mieszają się z nieprawdziwymi.

Wirtualna Polska postanowiła sprawdzić, czy skrzynki zaatakowane przez hakerów w ogóle istniały i czy działają. 17 czerwca wysłała na wszystkie te adresy maila z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy właściciel skrzynki używał jej do korespondencji na tematy służbowe. I okazało się, że z 22 skrzynek tylko z jednej – ministra Dworczyka – wiadomość wróciła z adnotacją, że nie mogła zostać dostarczona.

Na pozostałe 21 skrzynek informacje dotarły, ale odpowiedział tylko jeden adresat – Tomasz Fill, wiceprezes Polskiego Fundusz Rozwoju. Zapewnił, że „nie używa skrzynki służbowej do celów prywatnych”. Na inne pytanie nie odpowiedział, odsyłając do PFR.

Wirtualna Polska czeka także na odpowiedź od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dlaczego premier prowadzi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa rozmowy na prywatnym mailu. Takie samo pytanie zostało skierowane do Michała Kuczmierowskiego, prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Na razie żaden z nich nie odpowiedział.