Buk: Tłumy mieszkańców na dożynkach

Barwne widowisko obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” i konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrany przez Dopiewo. Tak w sobotę świętowano podczas powiatowo-gminnych dożynek.

– Organizowanie dożynek wspólnie z powiatem to dla nas wyróżnienie, a samo święto jest doskonałą okazją do podziękowania rolnikom za ich trud i ciężką pracę – mówił Paweł Adam, burmistrz Buku.

Rolnikom i wszystkim ludziom pracy dziękował również Jan Grabkowski, starosta poznański.
– Powiat poznański największy i bardzo zamożny, świetnie się rozwija – mówił. – Dlaczego? Bo jego największym skarbem są mieszkańcy siedemnastu podpoznańskich gmin. Niezwykle pracowici, szczerzy, sumienni i otwarci. To jest wasze święto.

Również mieszkańcy Buku nie ukrywali zadowolenia, że po tylu latach przerwy, zapadła decyzja o organizacji święta plonów właśnie u nich .
– Do Buku sprowadziliśmy się kilka lat temu z Poznania. I dopiero teraz możemy pokazać naszym dzieciom, na czym polega święto plonów – mówili Helena i Stefan Parzyńscy, którzy sobotnie popołudnie postanowili spędzić na stadionie miejskim.
– Czekamy jeszcze na koncerty, mąż na MeGustar oraz Shantel, a ja na gwiazdę wieczoru, czyli Antka Smykiewicza – dodaje pani Helena.

Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą, po której przed sceną pojawili „Lusowiacy”. Każdy miał okazję obejrzeć przepiękny obrzęd dożynkowy w wykonaniu tego zespołu. Było tradycyjnie obtańcowanie wieńca dożynkowego i chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W konkursie na wieniec dożynkowy zwyciężyli mieszkańcy Dopiewa.

Organizatorzy przygotowali też specjalny program dla najmłodszych, którego motywem przewodnim była ekologia. Nie zabrakło ciekawych warsztatów i animacji, a także ścianki do wspinania oraz tradycyjnych dmuchanych zamków.

SP, el

Dodaj komentarz

avatar