Budżet województwa po pierwszym czytaniu. Jak oceniają go radni?

sesja budżetowa sejmiku, marszałek Marek Woźniak fot. UMWW

Dochody wyniosą 2,24 mld zł, wydatki sięgną 2,54 mld zł, a deficyt – 304 mln zł. Wielkopolscy radni poczas sesji 28 listopada w pierwszym czytaniu przeanalizowali budżet województwa na 2023 rok i wieloletnią prognozę finansową.

Jak informuje Kancelaria Sejmiku, Elżbieta Kuzdro-Lubińska, skarbnik województwa, poinformowała radnych podczas sesji, że przyszłoroczne dochody regionalnego budżetu wyniosą 2,24 mld zł, wydatki sięgną 2,54 mld zł, a deficyt (sfinansowany głównie ze środków własnych oraz kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego) oszacowano na poziomie 304 mln zł.

– Priorytetami w polityce finansowej województwa na 2023 r., podobnie jak w latach poprzednich, są utrzymanie nadwyżki operacyjnej i zachowanie płynności finansowej – podkreślała Elżbieta Kuzdro-Lubińska. Skarbniczka wskazała też elementy ryzyka: niższy wzrost PKB od zakładanego, utrzymująca się dwucyfrowa inflacja, wyższe koszty realizowanych inwestycji oraz niepewna sytuacja gospodarcza.

Na inwestycje drogowe samorząd chce wydać w przyszłym roku 468 mln zł, z kolei na dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich – 320 mln zł. 264,3 mln zł zapisano w budżecie na wydatki inwestycyjne w ochronie zdrowia, a dotacje podmiotowe dla 23 marszałkowskich instytucji kultury wyniosą w przyszłym roku 155 mln zł.

– To świetny budżet, choć inny od poprzednich, które opierały się na rzeczywistej sytuacji gospodarczej w kraju – ocenił Jan Grzesiek z PSL, przewodniczący komisji budżetowej sejmiku. – Teraz działa on trochę za zasadzie kroplówki rządowej, która zabezpiecza nam funkcjonowanie. Jednak mimo bardzo dobrej oceny budżetu radny Grzesiek także podkreślał konieczność zachowania ostrożności z powodu rosnącej inflacji i możliwego spowolnienia gospodarczego.

Radny Zbigniew Czerwiński, przewodniczący klubu PiS, wyraził z kolei zadowolenia, że nastąpił przełom w kilku kwestiach.
– Rozpocznie się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego; ruszy projekt INPRONKO przy WCO (związany z leczeniem nowotworów metodą protonoterapii); nie rezygnujemy z inwestycji w program „Kolej+” i przedsięwzięć drogowych, wspartych z programów rządowych – wyliczał.

I on, i kilku innych radnych złożyło szereg poprawek do budżetu. Marszałek Marek Woźniak podziękował za wszystkie i zapowiedział, że zarząd województwa rozpatrzy je teraz pod kątem merytorycznym i finansowym.

Podziel się:

Ostatnio dodane: