Budżet Poznania na 2019 rok przyjęty

Rada Miasta Poznania przegłosowała budżet na 2019 rok. Za przyjęciem uchwały głosowało 22 radnych, przeciw było 9, jeden radny wstrzymał się się od głosu.

Podczas ostatniej w tym roku sesji radni miejscy przegłosowali nie tylko budżet na przyszły rok, ale również jego poprawki, przyjęte przez prezydenta miasta. Dzięki nim w miejskiej kasie uwzględnione zostały dodatkowe wydatki, takie jak budowa licznych chodników, dróg rowerowych i ulic, doświetlenia przejść dla pieszych, program “Bezpieczne przystanki” (500 tys. zł) czy elektroniczne tablice na przystankach (600 tys. zł).

Miasto będzie też rozwijać pakiety ułatwień dla seniorów. Poza tym dzięki autopoprawce w budżecie zarezerwowano też milion zł na dodatkowe podwyżki płac dla pracowników jednostek polityki społecznej i instytucji kultury o najniższych średnich wynagrodzeniach.

100 tys. zł Poznań przeznaczy na diagnozę potrzeb i opracowanie programu wsparcia rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i ponad pół mln zł na projekt “Wyprawka dla poznaniaka”. Co istotne – dodatkowe 3 mln zł zostaną przeznaczone na walkę ze smogiem.

Rekordowy budżet

W 2019 roku Poznań wyda 1,155 mld zł na inwestycje – to rekord w historii miasta. Najwięcej pieniędzy przeznaczymy na drogi i komunikację zbiorową. Wzrosną wydatki na oświatę, bezpieczeństwo mieszkańców i na kulturę. Po raz kolejny większe będą też wpływy z podatków PIT i CIT.

W przyszłym roku dochody miasta będą wyższe – w porównaniu z obecnymi – o niemal 4 procent. Głównym ich źródłem będą wpływy z podatków PIT i CIT, które od czterech lat systematycznie rosną. W 2019 r. do miejskiej kasy ma z nich wpłynąć ponad 1,3 mld zł, o niemal 15 procent więcej, niż obecnie. Zwiększy się również kwota dofinansowania z Unii Europejskiej.

Najwięcej miasto wyda na drogi i komunikację zbiorową. Niewiele mniej przeznaczymy na oświatę.

– Dziękuję radnym za sprawne głosowania i przyjęcie budżetu Miasta Poznania na rok 2019 – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Jestem przekonany, że wspólnie wypracowaliśmy optymalne rozwiązania, przede wszystkim służące mieszkańcom i podnoszące komfort ich codziennego życia.

Kluczowe inwestycje

Wśród najważniejszych inwestycji, jakie zaplanowano na 2019 rok, znajduje się m.in. przebudowa trasy tramwajowej z os. Lecha na rondo Żegrze. W przyszłym roku miasto przeznaczy na ten cel ponad 126 mln zł. Ponad 35 mln zł trafi na budowę trasy tramwajowej od Pętli Wilczak do Naramowic. Poznaniaków czeka także przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 czerwca 1956 r., na którą miasto planuje wydać w przyszłym roku ok. 8 mln zł. Dodatkowo na same tylko remonty torowo-sieciowe Poznań przeznaczy 27 mln zł.

Zmiany czekają również mieszkańców ul. Kobylepole – rozpocznie się przebudowa i rozbudowa ulicy Folwarcznej, dzięki której dostaną się do pętli Franowo i dalej komunikacją miejską w stronę centrum. W budżecie zaplanowano na to 30 mln zł. Po konsultacjach z mieszkańcami ruszy też przebudowa ul. Taczaka, na której uspokojony zostanie ruch i pojawi się więcej zieleni. Miasto przeznaczyło na to w 2019 r. ponad 4 mln zł. Ponad 47 mln zł przeznaczono na remont mostu Lecha.

Sporo zmieni się w centrum miasta. W budżecie zaplanowano 19 mln zł na przebudowę placu Kolegiackiego i ponad 28 mln zł na dalszy etap prac “Projektu Centrum”. 13 mln Poznań wyda w przyszłym roku na budowę Muzeum Enigmy.

Za blisko 5 mln zł z miejskiej kasy rozpocznie się konserwacja i adaptacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu. Miasto przeznaczy też w 2019 r. ponad 2 mln zł na modernizację budynku Biblioteki Raczyńskich oraz na konserwację i digitalizację cennych zbiorów bibliotecznych. Remont czeka też filie biblioteki.

Miliony na mieszkania, szkoły i sport

Nie zabraknie też inwestycji związanych z oświatą. Miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku niemal 2,5 mln zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 62; kolejne 2,2 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy SP nr 59, ponad 4,4 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5 i ponad 1,7 mln na remont elewacji budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Ponad 19,5 mln zł zaplanowano na modernizację krytej pływalni na Ratajach. Kolejne 3 mln zł miasto przeznaczy na remont obiektów kompleksu Chwiałka, a ponad 6,1 mln zł – na modernizację Toru Regatowego Malta. W budżecie zapisano też ponad 5,8 mln na budowę pływalni krytej oraz toru wrotkarskiego w parku Kasprowicza.

W budżecie jest aż 16 zł na remont budynków i lokali komunalnych. Po 2,5 mln zł miasto przeznaczy w przyszłym roku na rewaloryzację parku Drwęskich i budowę parku przy ul. Dolna Wilda oraz 5 mln zł na ochronę powietrza w Poznaniu.

Podczas grudniowej sesji radni przyjęli również Wieloletnią Prognozę Finansową dla miasta Poznania.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze