Borówiec: Policjanci ścigali uzbrojonego przestępcę

pościgówka - ćwiczenia policji fot. KWP Poznań

Pościg za uzbrojonym przestępcą na terenach leśnych – to tak zwana „pościgówka”. Na szczęście tym razem były to tylko ćwiczenia Oddziału Prewencji Policji wraz z nieetatowymi Pododdziałami Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Ćwiczenia odbyły się 20 października – tego dnia przez miasto przemieszczały się kolumny policyjnych radiowozów, budząc niejaki niepokój mieszkańców. Policjanci jechali w okolicę Borówca, bo scenariusz szkolenia zakładał, że tam miało zbiec czterech uzbrojonych i niebezpiecznych przestępców, którzy ukryli się w lesie. Chwilę wcześniej ci mężczyźni wysadzili bankomat w Mosinie, raniąc pracownika ochrony, a także ukradli kasetki z pieniędzmi o nieznanej wartości.

Z ustaleń policjantów oraz relacji świadków tego zdarzenia wynikało, iż uzbrojeni przestępcy uciekli trasą S11 w kierunku Kórnika, na której spowodowali kolizję z innym pojazdem, a następnie zbiegli do lasu w miejscowości Borówiec. Celem mundurowych było ustalenie i zatrzymanie przestępców.

W związku z tym został ogłoszony alarm dla policjantów, którzy zostali skierowani do miejscowości Borówiec. Na miejscu ćwiczeniami dowodził mł. insp. Marcin Fornalik. W takcie tych szkoleń funkcjonariusze mogli doskonalić swoje umiejętności poruszania się po terenie zielonym otaczając i przeczesując las w poszukiwaniu przestępców. Podczas działań pościgowych z lasu wydobywały się okrzyki ostrzegające „stój policja” oraz padały strzały. Scenariusz zajęć zakładał, że jeden z przestępców został ranny. To on oddawał bezpośrednie strzały w kierunku policjantów. Szybko został obezwładniony i zatrzymany. Po krótkim czasie inni policjanci zatrzymali pozostałych przestępców należących do zorganizowanej grupy przestępczej.

Takie szkolenia dają możliwość policjantom, aby sprawdzić w rzeczywistości kilka realnych wariantów w danej sytuacji. To także dobry czas na omówienie taktyki i sposobu działania. Funkcjonariusze zgodnie twierdzą, że tego typu ćwiczenia pozwalają im na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Helena Dyla/DPB

Podziel się: