Poznań Blue Note Competition 2021 The Creature fot. Sławek Wąchała

„Kwaśny deszcz” na pierwszym miejscu w kategorii zespół, Dawid Tokłowicz w kategorii solista-instrumentalista i Irka Zapolska w kategorii solista-wokalista. To zwycięzcy Blue Note Poznań Competition 2021.

Blue Note Poznań Competition (BNPC) to cykliczne wydarzenie z częścią konkursową dla młodych muzyków wykonujących jazz, funky, r’n’b, soul, blues, piosenkę autorską i gatunki pokrewne. Konkurs składa się z dwóch kategorii – dla instrumentalistów i dla wokalistów. Górna granica wieku uczestników to 30 lat. Wszyscy muszą wcześniej przesłać swoje nagrania, by wziąć udział w finałowych przesłuchaniach konkursowych.

Jury w składzie Zbigniew Wrombel – przewodniczący, Piotr Kałużny, Wojciech Olszewski i Leszek Łuczak zadecydowało o następującym podziale nagród:

Kategoria zespół:
1 miejsce – „Kwaśny Deszcz”, zespół utworzony przez przedstawicieli młodej, niezależnej i alternatywnej sceny jazzowej, działający od początku 2017 roku. Ich debiutancka płyta, wydana w 2020 roku przez Multikulti Project, została pozytywnie przyjęta przez krytykę.
Piotr Cienkowski – kontrabas, Kacper Krupa – saksofon tenorowy, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja

2 miejsce – „The Creature”, zespół, który powstał w roku 2018, a tworzący go muzycy poznali się na wydziale jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na repertuar zespołu składają się autorskie kompozycje Artura Małeckiego. Muzyka powstaje w wyniku inspiracji jazzem, europejską sceną improwizowaną oraz współczesną muzyką klasyczną.
Artur Małecki – perkusja, Michał Aftyka – kontrabas, Przemysław Chmiel – saksofon

3 miejsce – Mikołaj Suchanek Trio, pierwszy, w pełni własny i niezależny projekt urodzonego w Poznaniu pianisty i kompozytora, absolwenta Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. Muzykę zespołu charakteryzuje niepowtarzalne brzmienie, przypominające o klasycznych korzeniach Mikołaja Suchanka oraz jego fascynacji muzyką Szymanowskiego i Chopina.
Katarzyna Schmidt-Przeździecka – fretless bass, Władysław Rajewski – perkusja, Mikołaj Suchanek – fortepian

nagrody specjalne dla Katarzyna Schmidt-Przeździecka z Mikołaj Suchanek Trio oraz dla Mikołaja Stańko z zespołu Filip Żółtowski Quartet

kategoria Solista – instrumentalista:
1 miejsce – Dawid Tokłowicz
saksofonista, absolwent Katedry Jazzu poznańskiej Akademii Muzycznej.

2 miejsce – Mateusz Kaszuba
absolwent Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie.

3 miejsce – Filip Chojnacki
pianista, organista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu jazzowego.

kategoria Solista wokalista:
1 miejsce – Irka Zapolska
wokalistka, absolwentka POSM II ST. Im. Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

trzy wyróżnienia dla:
Kasia Osterczy – wokalistka i psycholożka, komponująca i poszukująca. Absolwentka Wydziału Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej oraz studiów na kierunku psychologia.

Sabina Mustaeva – urodziła się w Taszkencie (Uzbekistan). W 2017 roku występowała na Kaunas Jazz Festiwal, w tym samym roku została półfinalistką „The Voice of Poland 8″.

Alina Zalozna – piosenkarka, kompozytorka, aranżerka. Studentka trzeciego roku Glière Music College w Kijowie.

Źródło: Blue Note