„Białe Kłamstwa”. Fundacja Viva! zachęca w Poznaniu do rezygnacji z mleka

Białe kłamstwa fot. Fundacja Viva!

„Życie zwierząt jest okupione niepotrzebnym cierpieniem, a procesy, które zachodzą na drodze do pozyskania mleka, są wysoce nieetyczne” – tak Fundacja Viva! zachęcała do rezygnacji z krowiego mleka podczas akcji ulicznej „Białe Kłamstwa”.

Akcja odbyła się 25 października na ulicy Półwiejskiej. Jej uczestnicy pokazywali przechodniom, jak wygląda produkcja mleka, przekonywali ich także, że wybór roślinnych alternatyw dla mleka, jogurtów, serów i innych produktów nabiałowych jest obecnie tak duży, iż z krowiego mleka można zrezygnować. Zwłaszcza że spożycie mleka jest niekorzystne dla zdrowia ludzi – wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona, raka prostaty czy raka jajnika.

– Człowiek nie potrzebuje produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych – przekonuje Dawid Rakoczy, koordynator kampanii „Białe Kłamstwa”. – Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, dlatego zależy nam na informowaniu konsumentów o możliwości wyboru napojów roślinnych i innych alternatyw nabiału, a przede wszystkim o zależnościach, które zachodzą między zwierzęciem a gotowym sklepowym produktem. Uważamy, że konsument ma prawo wiedzieć, w jaki sposób pozyskiwane jest jego pożywienie, czego niestety nie robi przemysł mleczny, a wręcz przeciwnie, ukazuje nam sielskie życie zwierząt na zielonych łąkach, które ma się nijak do rzeczywistości, w jakiej żyją i „hodowane” są krowy mleczne.

Przechodnie mogli też dowiedzieć się, czym zastąpić produkty zwierzęce w codziennej diecie, a także podpisać petycję przeciwko utrzymywaniu krów mlecznych w systemie uwięziowym. Petycja jest także dostępna na stronie internetowej kampanii „Białe Kłamstwa”.

Podziel się: