Będzie nowe przejście podziemne. Umowa już podpisana

stacja Buk fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz samorząd Buku podpisały porozumienie o współpracy przy planowanej rozbudowie przejścia podziemnego na stacji kolejowej. Przejście będzie prowadzić od strony ul. Kolejowej w kierunku miejscowości Dobieżyn i połączy miasto z południową częścią gminy.

Dzięki przejściu podróżnym z południowej części miasta i gminy będzie łatwiej i bezpieczniej dostać się na stację, tunel połączy też perony z wybudowanym przez samorząd centrum przesiadkowym. Obiekt będzie dostępny także dla osób mających trudności z poruszaniem się.

W podpisanym porozumieniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Miasta i Gminy Buk zadeklarowały sfinansowanie inwestycji po połowie – jej koszt ma wynieść ok. 5,5 mln zł (netto). Gmina ogłosi przetarg na jego budowę, ale PLK S.A. określą niezbędne parametry, wydadzą warunki techniczne dla rozbudowy przejścia będą na bieżąco współpracować przy prowadzeniu postępowania przetargowego.

– Przyjęte porozumienie to efekt podpisanego w lutym br. listu intencyjnego, w którym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zadeklarowały wolę współpracy z samorządem przy rozbudowie przejścia podziemnego na stacji Buk – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Dziś stawiamy kolejny krok i potwierdzamy te zamierzenia, bowiem pozytywnie patrzymy na inicjatywy, które korzystnie będą służyć podróżnym. Dlatego dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków budżetowych i dobremu współdziałaniu wkrótce zapewnimy wyższy komfort i większy dostęp do kolei w ważnej miejscowości, położonej na linii Poznań – Kunowice.

Stacja kolejowa w Buku została przebudowana w ramach w ramach modernizacji zachodniego odcinka linii kolejowej nr 3 (Poznań Główny – Kunowice) w latach 90-tych ubiegłego wieku. Ze stacji korzysta ok. 2 tys. podróżnych w ciągu doby. Obecny tunel na stacji ma ok. 25 m długości. Zakończenie prac przy nowym tunelu jest przewidywane na 2025 r.

Źródło: PKP PLK

Podziel się: