czwartek, 28 marca, 2024

Barbie – nieznane oblicze. Niezwykła wystawa w Poznaniu

Najsłynniejsza lalka świata, czyli Barbie, gdyby ktoś miał wątpliwości, 9 marca kończy 64 lata. Z tej okazji poznańskie Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na niezwykłą wystawę poświęcona lalce. Zwłaszcza tym jej egzemplarzom, które rzadziej się widuje.

Wystawa w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu, zaprezentuje kilkadziesiąt, w tym tych mniej znanych i typowych, wcieleń tej zabawki. Która jest zresztą nie tylko zabawką, ale też pewnym symbolem, bo powstała pod koniec lat 50. ubiegłego wieku zmieniała się razem z czasami, w których funkcjonowała – i była dla wielu dziewczynek, a później kobiet, wzorcem kobiecej urody. Oczywiście, jak zaznaczają twórcy wystawy, zmiany i wzorzec w największym stopniu były zauważalne w kulturze amerykańskiej, ale wiele aspektów zmian Barbie dotyczy wszystkich kobiet.

– Kuratora wystawy Aleksandra Podżorska prezentując wybór modeli powstałych na przestrzeni 6 dekad znajduje pretekst do pokazania historii kobiet, a zwłaszcza ich roli i znaczenia w społeczeństwie amerykańskim w II połowie XX i początkach XXI wieku – wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego. – Czy Barbie jest nadal ikoną i wzorcem, jak się zmieniła przez lata, czy jest lub powinna być ideałem? Wystawa to również pretekst do postawienia otwartych pytań o kwestię rasizmu, wykluczenia z powodu choroby, niepełnosprawności, płci czy wiek.

Wystawa staje się więc opowieścią o kulturze, wydarzeniach oraz ideach ostatnich kilkudziesięciu lat widzianych przez pryzmat najpopularniejszej lalki. Prezentowane lalki pochodzą ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego.

Wystawę można oglądać od 9 marca do 30 lipca w Muzeum Sztuk Użytkowych.

Strona głównaKulturaBarbie - nieznane oblicze. Niezwykła wystawa w Poznaniu