Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Aplikacja PEKA na telefon. “Pod względem technologicznym zmiana jest bardzo duża”

Kupno i okazanie biletu okresowego bez konieczności posiadania fizycznie karty, no i łatwiejsze kupowanie biletów. W ciągu kilku najbliższych dni chętni będą mogli pobrać na swoje telefony aplikację PEKA.

Wygodniej i szybciej

– Wdrożenie Aplikacji PEKA to dobra wiadomość dla pasażerów, którzy będą mogli wygodniej korzystać z transportu publicznego – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Pod względem technologicznym zmiana jest bardzo duża i polega na umożliwieniu zapisywania biletów okresowych w trybie online, a nie jak dotychczas wyłącznie na karcie. Bilet kupiony w aplikacji będzie można natychmiast okazać na smartfonie.

– Rozpoczynając modernizację systemu PEKA chcieliśmy sprawić, że będzie on dla pasażerów prostszy i bardziej intuicyjny – dodaje Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – To się udało. Dużo wygodniejsze będzie zwłaszcza korzystanie z biletów okresowych. Dotychczas, żeby kupić taki bilet, konieczne było wyrobienie imiennej karty. Teraz, po pobraniu aplikacji PEKA, karta będzie nam potrzebna w momencie kiedy będziemy chcieli korzystać z tPortmonetki. Nowy klient, który rozpocznie przygodę z PEKĄ poprzez aplikację, będzie mógł w każdej chwili zamówić kartę.

Bezpłatna aplikacja będzie dostępna do pobrania na telefon w Google Play od 5 stycznia, natomiast w App Store jest obecnie w trakcie weryfikacji. Będzie ją można pobrać na urządzenia mobilne zarówno z Androidem, jak i iOS.

Nie tylko kupno biletu

Dzięki aplikacji pasażer będzie mógł nie tylko kupić bilet, ale także sprawdzić swoje konto w systemie PEKA, kupić bilet okresowy, a także sprawdzić przysługujące ulgi, o ile wcześniej zapisał je w systemie. Doładowanie karty czy kupno biletu będzie dostępne o dowolnej porze bez konieczności szukania kiosku czy biletomatu. Podczas kontroli pasażer wystarczy, że pokaże wygenerowany przez aplikację QR-kod. Musi jednak pamiętać, żeby się z niej nie wylogować, bo ze względów bezpieczeństwa logowanie jest możliwe na jednym urządzeniu, nie częściej niż raz na 24 godziny.

Aplikacja PEKA ma też tę zaletę, że posiadając konto rodzic będzie mógł utworzyć nowe konto dla dziecka lub powiązać swoje konto z kontem dziecka, które już istnieje w systemie.

Od 5 stycznia zmieni się także system obsługi pasażerów na stronie PEKA. Portal posiada nową szatę graficzną, nawiązuje wyglądem do layoutu aplikacji PEKA i jest z nią w pełni zintegrowany.

Nowe możliwości

Pojawią się tam nowe funkcjonalności: nowy kreator zakupu biletu okresowego i doładowania tPortmonetki, który został w pełni dostosowany do przeglądarek internetowych w urządzeniach mobilnych. A co bardzo ważne – system został tak zaprojektowany, żeby w przyszłości móc go rozbudowywać o kolejne funkcje. Będzie więc możliwość automatycznego wgrywania ulgi metropolitalnej lub okazywania biletów okresowych w pociągach PKM czy opłat za parkingi P&R. Docelowo PEKA ma umożliwić korzystanie z tPortmonetki poprzez powiązanie płatności z kartami zbliżeniowymi, to jednak stanie się możliwe za 3 do 5 lat, ze względu na bardzo wysokie koszty zapewnienia bezpieczeństwa takiemu systemowi.

Nowe hasło i wyłączenie systemu na kilka godzin

Zmiany oznaczają też konieczność powtórnego zalogowania dla użytkowników ze względu na wprowadzenie wyższego poziomu zabezpieczenia systemu. Użytkownik systemu PEKA po zalogowaniu zostanie poproszony o wygenerowanie nowego hasła – i powinien skorzystać z funkcji “Nie pamiętam hasła”. System od godziny 16.00 4 stycznia z powodu wprowadzanych zmian będzie miał też przerwę serwisową części sprzedażowej, która potrwa kilka godzin.

W tym czasie nieczynny będzie System Obsługi Pasażera na stronie, nie będzie więc można ani kupić, ani przedłużyć biletu okresowego, doładować tPortmonetki czy przesłać reklamacji. Nie będzie można też kupić biletów na kartę PEKA w Punktach Sprzedaży Biletów oraz Punktach Obsługi Klienta zarządzanych przez ZTM oraz gminy Swarzędz, Rokietnica, Kleszczewo i Tarnowo Podgórne. W POK i PSB dostępne będą wyłącznie bilety jednorazowe czasowe w wersji papierowej. Działać normalnie będą biletomaty stacjonarne, a także czytniki karty PEKA w pojazdach, które funkcjonują niezależnie.

Strona głównaPoznańAplikacja PEKA na telefon. "Pod względem technologicznym zmiana jest bardzo duża"