Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Akt notarialny podpisany. Budowa szkoły w Poznaniu może się rozpocząć

Miasto jest już oficjalnie właścicielem działki na Strzeszynie – akt notarialny z Krajowym Zasobem Nieruchomości został podpisany. A to oznacza, że wkrótce rozpocznie się tam budowa szkoły podstawowej.

Placówka jest tam bardzo potrzebna, ponieważ na Strzeszynie przybywa osiedli mieszkaniowych, a więc i przyszłych uczniów, których obecna placówka nie jest w stanie pomieścić. 23 lutego w Warszawie został podpisany akt notarialny, na mocy którego Poznań stał się właścicielem gruntu na Strzeszynie.
– Podpisanie dokumentu zakończyło niezbędny proces związany z przejęciem przez miasto prawa własności do tej nieruchomości – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki temu miasto bez przeszkód będzie mogło dysponować gruntem i zbudować na nim nowoczesną szkołę, bardzo potrzebną mieszkańcom tego osiedla.

Porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości zostało podpisane już w styczniu 2021 roku i wówczas już KZN zapewnił przekazanie nieruchomości na Strzeszynie na budowę szkoły, a także na zieleń i drogę, przekazał też 120 mln zł dofinansowania budownictwa społecznego. Z kolei miasto – w ramach wsparcia działań KZN, do którego zadań m.in. należy tworzenie warunków poprawiających funkcjonowanie budownictwa czynszowego – wniosło aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (PTBS) prawo własności do działek przy ul. Żelaznej. Mają tam powstać mieszkania czynszowe na wynajem.

Nowa szkoła na Strzeszynie będzie liczyła 32 oddziały szkolne i 8 przedszkolnych. Nie będzie jednak miejsce przeznaczonym wyłącznie dla uczniów – sala gimnastyczna i filia Biblioteki Raczyńskich, która powstanie przy szkole, będą dostępne także dla mieszkańców Strzeszyna.

Placówkę zaprojektowano na planie litery Y: część środkowa to hol główny, sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, część po lewej stronie to przedszkole, po prawej – szkoła podstawowa. Budynek będzie liczył trzy kondygnacje. W kondygnacji podziemnej z kolei znajdą się szatnie, pomieszczenia magazynowe i techniczne.

Przy szkole powstaną trzy boiska sportowe i dwa place zabaw, dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Będą nowe nasadzenia drzew i krzewów, a także mała architektura: ławki, oświetlenie i wiaty dla rowerów. Do szkoły prowadzić będą drogi piesze i rowerowe, będzie też parking z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku, a zakończenie – przed wrześniem 2025 r., by w roku szkolnym 2025/2026 uczniowie rozpoczęli już zajęcia w nowym budynku.

Strona głównaPoznańAkt notarialny podpisany. Budowa szkoły w Poznaniu może się rozpocząć