Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 4 lipca, 2025

Poznań: UAM i konkurs z językiem równościowym w tle

Dawid Rybak z Wydział Neofilologii UAM okazał się najlepszy w konkursie na projekt graficzny popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć (feminatywy).

„Zestawianie zdjęć studentek i wykładowczyń z podpisami w formie męskiej ma być dla odbiorcy dziwne i niepasujące„ – takie założenie przyjął zwycięzca konkursu na projekt graficzny popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć.

Na konkurs nadesłano 47 prac. Do finału przeszło 7. Wzięli w nim udział studentki i studenci oraz doktorantki i doktoranci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze miejsce zdobył Dawid Rybak z Wydział Neofilologii UAM za projekt ON(A).

W opisie zwycięskiego projektu czytamy: „Zestawianie zdjęć studentek i wykładowczyń z podpisami w formie męskiej (studenci, wykładowca, profesor) ma być dla odbiorcy dziwne i niepasujące. Umieszczone poniżej sprostowanie demonstruje właściwe użycie feminatywów. Natomiast końcowe hasło ma za zadanie odwołać się do jednego ze stereotypów ich dotyczących w odniesieniu do formy widocznej na plakacie. Studentki-sztuczność, wykładowczyni-zbędność, profesorka-dziwność”.

Projekt ma być serią plakatów umieszczonych na przystankach lub w podobnym formacie. Matronat nad konkursem objęły prorektorki UAM: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska i prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk.

UAM, el

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Strona głównaWielkopolskaPoznańPoznań: UAM i konkurs z językiem równościowym w tle