Rocznica akcji Bollwerk fot. K. Adamska

Kwiaty, orkiestra wojskowa i chwila zadumy przy pomniku nad bohaterstwem organizatorów akcji Bollwerk. Poznaniacy uczcili 80. rocznicę największej akcji dywersyjnej w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej.

Na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim można oglądać wystawę poświęconą tej operacji, z tej okazji w tym roku zostały też wydane okolicznościowe karty pocztowe i znaczki. Akcja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu.

Przypomnijmy: w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku żołnierze AK pod dowództwem st. sierżanta Michał Garczyk oraz mieszkańcy, którym przewodził Antoni Gąsiorowski, znany jako „Ślepy Antek” podpalili zlokalizowane nad Wartą w Poznaniu niemieckie magazyny, prowiantu i odzieży przeznaczonej na front wschodni. To był bardzo dotkliwy cios dla okupanta – straty materialne wyniosły około 1,5 mln marek, jednak dla organizatorów najważniejsze było to, że całe wyposażenie nie dotrze i nie wspomoże armii niemieckiej walczącej na froncie wschodnim.

Co roku w rocznicę akcji pod pomnikiem składane są kwiaty – w tym roku uroczystości odbyły się w południe, a wcześniej, o 9.00 w farze została odprawiona msza święta.

Z kolei 21 lutego w Instytucie Pamięci Narodowej o godz. 12 odbędzie się debata historyków poświęcona akcji Bollwerk. Transmisja będzie dostępna na Facebooku Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Poznań.

Operacja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu, który odbędzie się jesienią.