Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

80. rocznica akcji Bollwerk

Kwiaty, orkiestra wojskowa i chwila zadumy przy pomniku nad bohaterstwem organizatorów akcji Bollwerk. Poznaniacy uczcili 80. rocznicę największej akcji dywersyjnej w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej.

Na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim można oglądać wystawę poświęconą tej operacji, z tej okazji w tym roku zostały też wydane okolicznościowe karty pocztowe i znaczki. Akcja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu.

Przypomnijmy: w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku żołnierze AK pod dowództwem st. sierżanta Michał Garczyk oraz mieszkańcy, którym przewodził Antoni Gąsiorowski, znany jako “Ślepy Antek” podpalili zlokalizowane nad Wartą w Poznaniu niemieckie magazyny, prowiantu i odzieży przeznaczonej na front wschodni. To był bardzo dotkliwy cios dla okupanta – straty materialne wyniosły około 1,5 mln marek, jednak dla organizatorów najważniejsze było to, że całe wyposażenie nie dotrze i nie wspomoże armii niemieckiej walczącej na froncie wschodnim.

Co roku w rocznicę akcji pod pomnikiem składane są kwiaty – w tym roku uroczystości odbyły się w południe, a wcześniej, o 9.00 w farze została odprawiona msza święta.

Z kolei 21 lutego w Instytucie Pamięci Narodowej o godz. 12 odbędzie się debata historyków poświęcona akcji Bollwerk. Transmisja będzie dostępna na Facebooku Instytutu Pamięci Narodowej Oddział .

Operacja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu, który odbędzie się jesienią.

Strona głównaPoznań80. rocznica akcji Bollwerk