Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

300. rocznica przybycia Bambrów. “Nie ma dziś Bambrów bez Poznania ani Poznania bez Bambrów”

Poznań świętuje w tym roku 300. rocznicę przybycia Bambrów do miasta. Z tej okazji odbędzie się wiele wydarzeń prezentujących wspólną kulturę.

Wstępem do jubileuszu stała się informacja o przyznaniu Towarzystwu Bambrów Poznańskich ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga, która jest najważniejszym w Polsce wyróżnieniem przyznawanym popularyzatorom kultury ludowej. – To bardzo prestiżowa nagroda – podkreśla prof. Anna Weronika Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM – Dla tych, którzy zajmują się kulturą ludową jest tak ważna, jak dla pisarzy nagroda Nike. Przyznawana jest w 6 kategoriach. W tym roku do poznaniaków i poznanianek trafiają aż trzy nagrody. Towarzystwo Bambrów Poznańskich odbierze wyróżnienie w kategorii nagrody honorowej, a w kategorii dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów uhonorowano Elżbietę Krzyżaniak-Millerową oraz Agatę Skrukwę, badaczki i autorki opracowań spuścizny rękopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga w Redakcji Dzieł wszystkich i Instytucie O. Kolberga w Poznaniu, popularyzatorki wiedzy o jego dorobku i kulturze ludowej.

– Chcemy, by tegoroczne obchody były godne tak ważnej rocznicy – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Możemy być dumni z tego, że Bambrzy są z nami już od 300 lat. Osadnicy przynieśli ze sobą ważne wartości – ich przybycie pokazało, jak ważna jest otwartość na drugiego człowieka i jego odmienność, jak bogate może być wielokulturowe społeczeństwo. To ważne przesłanie dla nas, współczesnych poznaniaków.

Już od maja, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, odbędzie się szereg wydarzeń promujących kulturę Bambrów. Tej nocy powstanie największy kornet bamberski na świecie, który będzie zdobił hol Muzeum Etnograficznego, jak preludium do czerwcowej wystawy, poświęconej 300-leciu obecności Bambrów w Poznaniu (wernisaż 28 czerwca). Doroczne sierpniowe święto Bambrów uświetni inscenizacja “Poznanie” w reżyserii Arlety Kolasińskiej. Korowód z przybywającymi do miasta Bambrami przejdzie 4 sierpnia z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto, symbolizując drogę imigrantów zarobkowych do Wielkopolski. Podobne wydarzenie pod hasłem “Biba w Lasku” planowane jest we wrześniu przez władze Lubonia, do którego w 1719 roku trafili pierwsi osadnicy. Kulminacją obchodów będą wydarzenia październikowe. Na początku miesiąca odbędzie się w Poznaniu ogólnopolska konferencja naukowa, a w dniach 19-20 października spodziewana jest wizyta delegacji władz Bambergu i wspólne oficjalne uroczystości z udziałem Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Planowane są m.in. uroczysta msza w katedrze poznańskiej, specjalny koncert w Auli UAM i liczne wydarzenia towarzyszące (m.in. wystawa plenerowa, gra miejska, ścieżka edukacyjna, spacery śladami Bambrów wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego).

– Wszystkie te wydarzenia zobowiązują nas do jeszcze pełniejszego pokazywania kultury bamberskiej – mówi Ryszard Skibiński – prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich. – Nie ma dziś Bambrów bez Poznania ani Poznania bez Bambrów.

Autor: UMP / op. SS

Strona głównaPoznań300. rocznica przybycia Bambrów. "Nie ma dziś Bambrów bez Poznania ani Poznania...