Bamberg w Poznaniu fot.UMP

300 lat Bambrów w Poznaniu, czyli Bamberg z wizytą w stolicy Wielkopolski

Wpisali się do księgi pamiątkowej, podzielili ogrodniczymi sekretami i sprawdzili, czy fotele w gabinecie prezydenta Jaśkowiaka są wygodne. Z okazji 300. rocznicę przybycia osadników bamberskich w Poznaniu gościła delegacja z Bambergu.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

– Bamberg i Poznań mają ze sobą wiele wspólnego również współcześnie – mówił Jacek Jaśkowiak. – Stoimy przed wyzwaniami migracyjnymi i tworzymy przyjazne mieszkańcom przestrzenie w naszych miastach. Chcemy zacieśnić kontakty z Bambergiem na polu kulturalnym. Zapraszamy przedstawicieli kultury bamberskiej do Poznania. Jesteśmy otwarci na szerszą i stałą wymianę myśli i talentów, która prędzej czy później da wymierne owoce.

Po uroczystym spotkaniu i wpisie Nadburmistrza Andreasa Starke do księgi pamiątkowej podpisano porozumienie między Towarzystwem Bambrów Poznańskich a Towarzystwem Junggärtnergruppe Bamberg e. V. przez prezesa towarzystwa Ryszarda Skibińskiego oraz honorowego przewodniczącego towarzystwa Michaela Niedermaiera i Andreasa Starke.

– Jest z nami również bardzo liczne grono przedstawicieli fachu ogrodniczego. To zajęcie, które jednoczy – zauważa Andreas Starke. – Bardzo wiele osób z Poznania i Bambergu współpracuje ze sobą w tym zakresie, co jest wyrazem chęci rozwijania naszej przyjaźni. Cały czas budujemy te kontakty codziennym działaniem, życiem i aktywnością.

Delegacja z Bambergu wzięła także udział w uroczystym koncercie oraz odebrała pamiątkową Srebrną Pieczęć. 20 października odbędzie się Msza Święta w Katedrze Poznańskiej, koncelebrowana przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego oraz Arcybiskupa Bambergu, Ludwiga Schicka.

Rok 2019 decyzją Rady Miasta jest Rokiem Bambrów. Sobotnie spotkanie to zwieńczenie wielu działań w ramach obchodów jubileuszu. Odbyły się wystawy, imprezy, spotkania i konferencje naukowe. W sierpniu przez Poznań przeszedł barwny korowód, przypominający mieszkańcom znaczenie osadników dla rozwoju ówczesnych podmiejskich wsi.

W 1719 roku władze Poznania, na wyludnione zarazą podpoznańskie wsie, zaprosiły osadników z niemieckiego Bambergu. Najpierw dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich – w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Przez trzy stulecia bambrzy i poznaniacy dzielili się ze sobą swoją kulturą i tradycjami.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar