27 lutego przypada 28 rocznica przyznania tytułu Doktora Honoris Causa UAM Wisławie Szymborskiej, laureatce literackiej Nagrody Nobla. – Był to jedyny honorowy doktorat, który poetka przyjęła – wspomina prof. Edward Balcerzan.
Profesor Balcerzan był promotorem doktoratu, a także przyjacielem słynnej poetki.
– Wisława Szymborska miała związki z literackim Poznaniem. Między innymi była recenzentką, brała udział w literackich czwartkach w pałacu Działyńskich – opowiada. – W 1994 podczas Rady Wydziału Filologicznego zaproponowałem kandydaturę poetki. Została jednogłośnie przyjęta. Wiedzieliśmy jednak, że Wisława miała już 71 lat i była bardzo niechętna takim dużym zgromadzeniom. Jak wiadomo, była osobą bardzo kameralną.
Poetka się zgodziła, jednak zaproponowała, aby był to rok 1995, nie 1994, ponieważ w 1994 brała udział w wielu uroczystościach jubileuszu swoich urodzin i była tym świętowaniem zwyczajnie zmęczona. Rada, znów jednomyślnie, zgodziła się na propozycję poetki.
– W związku z tym, że Wisława Szymborska urodziła się w Kórniku w Wielkopolsce, przyjęła zaszczyt i obiecała, że będzie to jedyny doktorat, który zgodzi się przyjąć i tego się do końca życia trzymała – podkreśla prof. Balcerzan. – Miała nawet propozycję wyróżnienia w Jerozolimie, ale postawiła tylko na Poznań z uwagi właśnie na jej wielkopolski rodowód.
Promotor doktoratu poetki wspomina też samą uroczystość: wypadła doskonale, Wisława Szymborska pewnie i spokojnie wygłosiła swój wykład w Auli UAM, a całość nadania doktoratu była transmitowana w przez poznańską telewizję.
– Wisława brylowała podczas rozmów i spotkań po uroczystości – wspomina prof. Balcerzan. – Recenzentami byli prof. Marta Wyka z Krakowa oraz prof. Michał Głowiński z PAN. W naszym środowisku polonistycznym, literaturoznawczym, ale także w rozmowie z władzami, Wisława czuła się bardzo swobodnie, była radosna. Przypuszczam, że później ona to odchorowywała, ale może i nie…
Przypomnijmy, że rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, ponieważ w nim przypada setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych poświęconych słynnej poetce i jej twórczości. 7 maja zaplanowano Koncert Majowy poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej, a galę poprowadzi prof. UJ Michał Rusinek, były sekretarz poetki-noblistki. 9 maja planowany jest warsztat ze slamu poetyckiego, który poprowadzi Dagmara Świerkowska-Kobus, doktorantka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz badaczka slamu. Z kolei w piątek 12 maja odbędzie się konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej.
Jesienią UAM zaplanował internetowy wykład „Wisława Szymborska: obmyślanie świata” zrealizowany przez Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM oraz prof. Piotra Śliwińskiego, kierownika Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Natomiast 17 listopada odbędzie się Wielkie Czytanie Wisławy Szymborskiej z udziałem przedstawicieli społeczności akademickiej UAM, świata kultury oraz samorządu.