Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

28 lat temu Wisława Szymborska otrzymała doktorat honoris causa UAM. “To jedyny, który przyjęła”

27 lutego przypada 28 rocznica przyznania tytułu Doktora Honoris Causa UAM Wisławie Szymborskiej, laureatce literackiej Nagrody Nobla. – Był to jedyny honorowy doktorat, który poetka przyjęła – wspomina prof. Edward Balcerzan.

Profesor Balcerzan był promotorem doktoratu, a także przyjacielem słynnej poetki.
– Wisława Szymborska miała związki z literackim Poznaniem. Między innymi była recenzentką, brała udział w literackich czwartkach w pałacu Działyńskich – opowiada. – W 1994 podczas Rady Wydziału Filologicznego zaproponowałem kandydaturę poetki. Została jednogłośnie przyjęta. Wiedzieliśmy jednak, że Wisława miała już 71 lat i była bardzo niechętna takim dużym zgromadzeniom. Jak wiadomo, była osobą bardzo kameralną.

Poetka się zgodziła, jednak zaproponowała, aby był to rok 1995, nie 1994, ponieważ w 1994 brała udział w wielu uroczystościach jubileuszu swoich urodzin i była tym świętowaniem zwyczajnie zmęczona. Rada, znów jednomyślnie, zgodziła się na propozycję poetki.

– W związku z tym, że Wisława Szymborska urodziła się w Kórniku w Wielkopolsce, przyjęła zaszczyt i obiecała, że będzie to jedyny doktorat, który zgodzi się przyjąć i tego się do końca życia trzymała – podkreśla prof. Balcerzan. – Miała nawet propozycję wyróżnienia w Jerozolimie, ale postawiła tylko na z uwagi właśnie na jej wielkopolski rodowód.

Promotor doktoratu poetki wspomina też samą uroczystość: wypadła doskonale, Wisława Szymborska pewnie i spokojnie wygłosiła swój wykład w Auli UAM, a całość nadania doktoratu była transmitowana w przez poznańską telewizję.
– Wisława brylowała podczas rozmów i spotkań po uroczystości – wspomina prof. Balcerzan. – Recenzentami byli prof. Marta Wyka z Krakowa oraz prof. Michał Głowiński z PAN. W naszym środowisku polonistycznym, literaturoznawczym, ale także w rozmowie z władzami, Wisława czuła się bardzo swobodnie, była radosna. Przypuszczam, że później ona to odchorowywała, ale może i nie…

Przypomnijmy, że rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, ponieważ w nim przypada setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych poświęconych słynnej poetce i jej twórczości. 7 maja zaplanowano Koncert Majowy poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej, a galę poprowadzi prof. UJ Michał Rusinek, były sekretarz poetki-noblistki. 9 maja planowany jest warsztat ze slamu poetyckiego, który poprowadzi Dagmara Świerkowska-Kobus, doktorantka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz badaczka slamu. Z kolei w piątek 12 maja odbędzie się konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej.

Jesienią UAM zaplanował internetowy wykład “Wisława Szymborska: obmyślanie świata” zrealizowany przez Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM oraz prof. Piotra Śliwińskiego, kierownika Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Natomiast 17 listopada odbędzie się Wielkie Czytanie Wisławy Szymborskiej z udziałem przedstawicieli społeczności akademickiej UAM, świata kultury oraz samorządu.

Strona głównaKultura28 lat temu Wisława Szymborska otrzymała doktorat honoris causa UAM. "To jedyny,...