Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

PKO Poznań Maraton znów przebiegnie przez miasto!

7 tysięcy zawodników z 39 państw weźmie udział w 20. edycji PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza już 20 października. W tym roku zmiana trasy – zawodnicy pobiegną między innymi nad Maltę.

Start i meta biegu, tak jak w latach ubiegłych, będzie znajdować się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zmianie ulegnie jednak trasa biegu. W tym roku pojawi się na niej m.in. jezioro Maltańskie. Po raz pierwszy biegacze mieli realny wpływ na trasę biegu. Jak podkreślają organizatorzy, jubileuszowa pętla ma być dla nich trasą marzeń.

– Przeprowadziliśmy ankietę, w której zapytaliśmy naszych biegaczy, jak powinna przebiegać trasa – podkreśla Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Poznański maraton rozpocznie 6-kilometrowa trasa ul. Grunwaldzką. Następnie zawodnicy zawrócą i na wysokości stadionu skręcą w lewo do zbiegu na ul. Św. Wawrzyńca. Po 13 km biegacze przebiegną przez park Sołacki, al. Wielkopolską, ul. Solną aż do ul. Warszawskiej. Okrążą jezioro Maltańskie i po łuku ul. Kurlandzkiej wybiegną na końcowy etap trasy ulicami Hetmańską, Arciszewskiego i Ściegiennego, by z powrotem wbiec na ul. Grunwaldzką, która poprowadzi ich do mety.

– Tradycyjnie zaprosiliśmy zawodników, którzy powalczą o zwycięstwo w PKO Maratonie. Wśród kobiet są to 3-krotna zwyciężczyni Arleta Meloch oraz Monika Drywulska, 3-krotna olimpijka. Mamy też grono zawodniczek z Kenii, Etiopii i Maroka. Jeśli chodzi o mężczyzn, pojawi się Emil Dobrowolski, który zwyciężył w naszym maratonie 4 lata temu, w pięknym stylu pokonując zawodników z Afryki, oraz obrońca tytułu z zeszłego roku, Kenijczyk Cosmasa Kyeva Mutuku – wylicza Łukasz Miadziołko.

Wszyscy zawodnicy biorący udział w 20. PKO Poznań Maraton otrzymają jubileuszowy pakiet startowy. Na tegorocznym medalu znalazła się podobizna Macieja Frankiewicza – zmarłego wiceprezydenta Poznania oraz inicjatora, pomysłodawcy i patrona biegu. Co setny biegacz, który przekroczy linię mety, otrzyma także okolicznościową monetę – z okazji 100. rocznicy istnienia PKO BP, głównego sponsora biegu.

Tradycyjnie zawodnicy mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego. W tym roku będzie można pobiec dla 11-letniego Fabiana i 1,5- rocznego Franka.

– Wystarczy odebrać w biurze zawodów identyfikator z napisem “Biegnę dla Fabiana i Franka” i pokonać dystans maratonu. Nasza fundacja przekaże chłopcom darowiznę finansową – tłumaczy Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP.

Nie zabraknie też atrakcji dla osób, które nie czują się na siłach, aby wystartować w maratonie i pokonać trasę 42 kilometrów. Od 18 do 20 października na MTP (hala 3) odbywać się będą targi Poznań Expo. W sobotę (o godz. 14 i 14.30), swoich sił na dystansie 100 i 400 metrów będą mogli spróbować najmłodsi. Na mecie na zawodników będą czekać pamiątkowe medale i gadżety. Udział w biegu dla dzieci jest bezpłatny. Od godz. 15 do 18, na pasjonatów biegania czekają interesujące prelekcje (Hol Wschodni/ Sala Zielona). W weekend, na MTP stanie także miasteczko piłkarskie. Jednym z gości będzie Krzysztof Golonka – mistrz świata trików piłkarskich, który wygrał program “Mam Talent”, będzie pokazywała, co można zrobić z piłką.

– W naszym maratonie biorą udział nie tylko poznaniacy, ale też goście z całej Polski i wielu innych, nie tylko europejskich, krajów. Świetna organizacja, trasa i dopingujący kibice sprawiają, że poznański maraton przyciąga. Liczymy, że tegoroczna, jubileuszowa edycja biegu będzie nie tylko najbardziej liczna, ale też najwspanialsza. Zapraszam wszystkich mieszkańców na trasę – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

20. PKO Poznań Maraton odbędzie się w niedzielę. Ceremonię otwarcia zaplanowano na godz. 8.30. Pakiety startowe dla zawodników będą wydawane w piątek i sobotę (hala 3 MTP, w godz. 10-20). Nad bezpieczeństwem zawodników i kibiców w dniu maratonu czuwać będzie policja. Trasę biegu przecinać będzie aż 41 śluz.

– Staraliśmy się, aby kierowcy, którzy zdecydują się przyjechać do miasta, mieli możliwość przedostania się przez trasę maratonu i dotarcia do miejsca docelowego – mówi Przemysław Kusik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Tego dnia służbę pełnić będzie 140 policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariuszy spotkać będzie można przede wszystkim na śluzach komunikacyjnych.

Zmiany czekają także na pasażerów komunikacji miejskiej.
– Będzie kilka nowości, które wynikają z odwrócenia kierunku biegu. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach staraliśmy się, w jak najmniejszym stopniu kierować linie tramwajowe przez śluzy komunikacyjne. W tym roku postawiliśmy na 7 linii wahadłowych – wyjaśnia Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. – Uczestników maratonu i osoby obsługujące bieg zachęcamy, aby dojeżdżali na miejsce komunikacją miejską. Od piątku do niedzieli, identyfikator upoważnia ich do bezpłatnych przejazdów.

Więcej informacji na temat zmian w komunikacji można znaleźć na stronie ZTM.

UMP, el

Strona głównaSportPKO Poznań Maraton znów przebiegnie przez miasto!