To już w najbliższą niedzielę, 16 kwietnia, przez Poznań przebiegną uczestnicy 15. Poznań Półmaratonu. To wydarzenie sportowe oznacza też duże utrudnienia w ruchu dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej.
Czy zostanie pobity rekord trasy?
Jak informują organizatorzy, wśród uczestników jest Sikiyas Abate Misganaw z Etiopii, dwukrotny zwycięzca półmaratonu w Poznaniu. Czy pobije rekord trasy ustanowiony w 2021 roku przez jego rodaka, Mohameda Esę? Na starcie stanie też Krystian Zalewski, który w marcu po raz drugi z rzędu wygrał Recordową Dziesiątkę.
Równie interesująco zapowiada się rywalizacja kobiet: cztery zawodniczki z Afryki mogą się pochwalić wynikiem życiowym lepszym niż rekord poznańskiej trasy, w tym Betty Chepkwony z Kenii, zwyciężczyni maratonu w Rzymie, Niemka Laura Hottenrott i Polka Monika Jackiewicz.
Tradycyjnie już półmaratonowi towarzyszą akcje charytatywne, w tym akcja „Biegnę dla Marysi”. 16-latka choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe, porusza się na wózku inwalidzkim i marzy o kupnie schodołazu, bo on zwiększyłby jej mobilność. Biegacze, którzy będą chcieli wesprzeć leczenie dziewczynki, dostaną specjalne identyfikatory w punkcie Informacji Poznań Półmaratonu, a w zamian fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na rzecz Marysi.
Będą utrudnienia w ruchu
W związku z półmaratonem nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Przypomnijmy, że trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając m.in. Łazarz, Wildę, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Trasa biegu będzie zamknięta dla ruchu kołowego od 8.30 do 13.30, a ulica Grunwaldzka na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania ulic Szylinga i Matejki – już od godziny 6.00. W czasie biegu nie będzie również możliwy przejazd ulicą Roosevelta na odcinku od Mostu Dworcowego do Kaponiery.
Na całej trasie półmaratonu funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu – ale gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, to przejazd nie będzie możliwy. Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników.
Poznańskie Inwestycje Miejskie przygotowały specjalną mapę będącą nakładką w serwisie Google Maps, która pokaże między innymi trasę biegu, śluzy i zamknięcia przejazdu oraz przywracanie ruchu po przebiegnięciu zawodników w czasie rzeczywistym. Szczegółowe informacje będzie też można znaleźć na stronie półmaratonu.