110 urodziny Ławicy. To najstarsze lotnisko w Polsce!

Lotnisko Ławica fot. Sławek Wąchała

Port Lotniczy Poznań – Ławica im. H. Wieniawskiego właśnie obchodził 110 urodziny. 26 sierpnia 1913 roku w Ławicy, ówczesnej wsi pod Poznaniem, zbudowano lotnisko wojskowe, a uroczystego otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II.

O rocznicy przypomniał port lotniczy na swoim profilu na Facebooku.
“W podpoznańskiej wsi Ławica zbudowano na obszarze około 300 ha lotnisko wojskowe” – czytamy. – “Uroczystego otwarcia obiektu dokonał cesarz Wilhelm II. Lotnisko posiadało hangary na 30 samolotów, warsztaty i koszary specjalnej jednostki wojskowej zajmującej się szkoleniem pilotów oraz przeglądami i naprawą samolotów”.

Poznański port lotniczy jest najstarszym lotniskiem w Polsce, a warto dodać, że to właśnie tutaj zdobyto największy łup w historii polskiego wojska, zdobyty w jednej akcji. Powstańcy Wielkopolscy, którzy w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 r. zaatakowali i zdobyli lotnisko – zdobyli także około 300 samolotów, w tym myśliwskich i bombowych, kilkanaście balonów obserwacyjnych, zapas części zamiennych, karabinów maszynowych, bomb, amunicji, paliwa – wszystko razem o wartości szacowanej na 200 mln ówczesnych marek niemieckich. To dzięki niemu na lotnisku w Poznaniu narodziło się polskie lotnictwo.

Podziel się: