ZUS przypomina: płatnicy składek muszą założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

PUE ZUS fot. ZUS

Od nowego roku wszyscy płatnicy składek będą musieli mieć konto na PUE ZUS. – Jeśli tego nie zrobią, ZUS z urzędu założy im taki profil – ostrzega Krystyna Michałek, rzecznik ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W 2023 roku posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie już ustawowym obowiązkiem wszystkich płatników składek. Także tych zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

– Powinność ta dotyczyć będzie także duchownych, rodziców zatrudniających nianie na umowie uaktywniającej czy też osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu – informuje Krystyna Michałek. – Płatnicy składek, którym ZUS założy profil, muszą bezwzględnie przekazać do zakładu swój adres elektroniczny. Mogą to zrobić np. składając korektę dokumentu zgłoszeniowego ZFA/ZPA.

Rzeczniczka wyjaśnia też, że przedsiębiorcy mogą upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnika na PUE ZUS – może to być na przykład księgowa.
– W tym celu muszą złożyć pełnomocnictwo w ZUS – mówi Krystyna Michałek. – Można przekazać je w formie papierowej do placówki ZUS (pocztą lub osobiście) lub w formie elektronicznej przez PUE ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza ZUS PEL „Pełnomocnictwo”. Udzielone pełnomocnictwo w każdej chwili można odwołać.

Przedsiębiorcy muszą także pamiętać o tym, że konto na PUE ZUS będzie służyło do korespondencji z nimi, więc założenie go i zapomnienie o nim nie będzie dobrym rozwiązaniem. Lepiej regularnie zaglądać na profil, by nie przegapić ważnej – i terminowej – korespondencji.

Podziel się:

Ostatnio dodane: