ZUS ostrzega. Do seniorów zgłaszają się oszuści!

pieniądze fot. Arcaion, pixabay

Do seniorów zgłaszają się oszuści, którzy twierdzą, że są pracownikami ZUS i proponują „załatwienie” czternastej emerytury. ” O czternastkę nie trzeba wnioskować” – wyjaśnia ZUS. I przypomina, że dostanie ją każdy emeryt.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega też, że oszuści nie tylko nie pomogą w otrzymaniu czternastki, ale posiadając dane osobowe i numer konta seniora mogą próbować na niego wyłudzić kredyt w banku.

– Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach i nie proponują płatnych usług – podkreśla Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Niestety, ciągle zdarza się, że osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują szybkie załatwienie formalności. Okazją do oszustwa może być zbliżająca się wypłata czternastej emerytury.

Przedstawiciele ZUS mogą odwiedzać klientów w domach tylko wtedy, gdy jest to kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Ale wówczas pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o wizycie. Na pewno nie pobiera wówczas żadnych opłat i nie żąda gratyfikacji finansowych.

Czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS – bez żadnych dodatkowych starań czy składania wniosków. Prawo do nich mają emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na dzień 24 sierpnia. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Podziel się: