Złotów: Policjanci zatrzymali osobę poszukiwaną Europejskim Nakazem Aresztowania

Mężczyzna był poszukiwany od roku przez niemiecka policję. Lista zarzutów na nim ciążących była imponująca: pranie brudnych pieniędzy; przestępczość komputerowa; oszustwa i fałszowanie dokumentów.

Zatrzymany 23-letni mężczyzna miał podwójne obywatelstwo, polsko – niemieckie. W związku z jego kryminalną aktywnością Europejski Nakaz Aresztowania wystawiła niemiecka Prokuratura w Getyndze. Dzięki współpracy policjantów z Polski i Niemiec, mężczyzna został zlokalizowany i zatrzymany na terenie gminy Złótów.

– Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania mężczyzna trafił wprost do policyjnego aresztu, a następnie zostanie przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która będzie wnioskować o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W tym czasie zostaną wdrożone kolejne procedury celem przekazania mężczyzny niemieckim organom ścigania – tłumaczą policjanci.

Przy okazji zdradzają zarys “działalności” prowadzonej przez zatrzymanego. Zajmował się on tzw. “phishingiem” – polega to na próbie wyłudzania danych wrażliwych od internautów i ma wiele form. Często są to np. emaile informujące o tym, że z jakiegoś powodu musimy się zalogować do naszego banku lub podać gdzieś dane karty kredytowej. Link podany w mailu przekierowuje do strony do złudzenia przypominającej oryginalną stronę, co powoduje, że tak wiele osób daje się nabrać na tego typu sztuczki. Z tego też powodu niezwykle ważne jest sprawdzanie adresu url w przeglądarce i weryfikowanie czy nie ma w nim błędów (warto pamiętać, że przestępcy często używają domen łudząco podobnych do oryginałów np. zamiast tenpoznan.pl byłoby to tenpoznan24.pl).

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze