II Poznański tydzień tolerancji Brama Poznania fot. Sławek Wąchała

Zaczyna się Poznański Tydzień Tolerancji. Jaśkowiak: „Poznań zawsze był i będzie miastem wrażliwym”

Miłość w spektrum autyzmu, debata o różnorodności, rozmowy o asertywności, kulturze Romów i tęczowe tańce. 30 różnorodnych propozycji czeka na zainteresowanych podczas trzeciego już Poznańskiego Tygodnia Tolerancji, który zaczyna się 15 listopada.

– Poznań zawsze był i będzie miastem wrażliwym na potrzeby osób zagrożonych dyskryminacją oraz wykluczeniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Otwartość i akceptacja dla różnorodności oraz respektowanie praw człowieka to wartości, o których nie można zapominać. Szacunek należy się każdemu człowiekowi, niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia. Tydzień Tolerancji przypomina nam, że trzeba aktywnie przeciwdziałać przemocy motywowanej stereotypami i uprzedzeniami.

Już 15 listopada odbędzie się debata „Jak budować różnorodne zespoły” organizowana przez Centrum PISOP z udziałem przedstawicieli trzech sektorów: samorządowego, pozarządowego i biznesu. Tego samego dnia Stowarzyszenie Reformowanych Katolików zaprosi studentów dziennikarstwa i dziennikarzy na warsztaty o tym, jak budować przekaz medialny dotyczący mniejszości wyznaniowych i grup społecznych narażonych na dyskryminację. Również w poniedziałek odbędzie się Tęczowe Latino Dance, czyli wydarzenie Klubu Sportowego ORION.

W ciągu tygodnia z kolei będzie można wziąć udział w wielu warsztatach: Fundacja Tęczowe Rodziny zaproponuje spotkanie „O LGBT po angielsku”, a CIM Horyzonty – o asertywności i wzmacnianiu kobiet, ich pewności siebie oraz pracy nad wstydem. Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka zaprosi na warsztaty antydyskryminacyjne dla dzieci i młodzieży „Porozmawiajmy o różnorodności”, a Fundacja im. Julii Woykowskiej – na spotkania z Anną Kowalczyk, autorką książki „Brakująca połowa dziejów”.

W programie można znaleźć również wiele działań edukacyjnych, a także panel dyskusyjny „Dlaczego kochamy Berlin – o kulturze otwartości i tolerancji (Eclectic Movement), projekcja filmu wraz z rozmową „Tęczowy dyskusyjny klub filmowy” (Stowarzyszenie LGBT+UAM) oraz webinarium o mechanizmach przemocy (CIM Horyzonty). Odbędzie się debata „Zjawiska niepożądane – jak eliminować zwroty i wyrazy dyskryminujące” (Fundacja Africa Help), wykład i dyskusja na temat kultury Romów, organizowana przez Centrum Praw Kobiet, a także kampanie społeczne w szkołach i przedszkolach pod tytułem „Przedszkola i Szkoły pełne szacunku” Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji CREO.

Na spragnionych wydarzeń kulturalnych czekać będzie wystawa prac artysty Alexandre Lewkowicz oraz koncert Katarzyny Klebby (Centrum Praw Kobiet). Fundacja Akceptacja przeprowadzi konsultacje „Twórzmy bezpieczną przestrzeń [LGBTQIA+]”. Fundacja BEZLIK zorganizuje Grę Miejską, a Fundacja PETRA senior zrobi sesję zdjęciową ” Patrz na człowieka, którym jestem, a nie na chorobę, która we mnie mieszka”.

16 listopada, w Międzynarodowym Dniu Tolerancji, odbędzie się „Rozmównica” w Polskim Teatrze Tańca z udziałem społeczników działających na rzecz równości i różnorodności z niezwykłym akcentem – premierą etiudy filmowej w wykonaniu tancerek i tancerzy teatru.

Tydzień Tolerancji rozpocznie się 15 listopada i potrwa do niedzieli, 21 listopada, a szczegółowy program można znaleźć na stronie miasta. To wyjątkowy czas, w którym poznaniacy nie tylko słowami, lecz także czynami pokazują, że stolica Wielkopolski jest miastem otwartym, tolerancyjnym i wrażliwym na sprawy społeczne.

Źródło: UMP

2.1 7 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze