Reklama

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wojciech Plewiński – Dziewczyny

14 marca @ 08:00 - 22:00

26126 image 52782431 2073264896061734 4111994538069852160 o - Wojciech Plewiński - Dziewczyny

„Kociaki Przekroju” na Przystani Sztuki
8 marca o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, a następnie na wystawę niesamowitych zdjęć Wojciecha Plewińskiego – legendy polskiej fotografii.

Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, czy Ewa Krzyżewska– to tylko niektóre „dziewczyny” fotografowane przez Wojciecha Plewińskiego na okładki tygodnika „Przekrój”. Wernisaż wystawy „Wojciech Plewiński: Dziewczyny” prezentującej 17 portretów zobaczymy, jak przystało na temat, dokładnie w Dzień Kobiet – 8 marca na Przystani Sztuki w Poznaniu.
Podczas wernisażu będzie okazja do spotkania z 91-letnim Wojciechem Plewińskim oraz jego synem Maciejem, również fotografem. Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Wstęp wolny.

*Fotografia w wydarzeniu przedstawia Barbarę (Kasię) Leszczuk.

Wojciech Plewiński to prawdziwa legenda polskiej fotografii. Urodzony w 1928 roku, zdjęcia zaczął robić w roku 1953 i niemal od razu zwrócił na siebie uwagę swoim czujnym i czułym spojrzeniem. Porównywany do francuskich fotografów humanistycznych: Roberta Doisneau, Édouarda Boubata i Henri’ego Cartier-Bressona, Plewiński, oprócz portretów kobiet, robił również zdjęcia dokumentalne i reportaże, w których doskonale oddawał klimat i ducha epoki, opowiadał historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Największą sławę przyniosły my jednak „kociaki”, bo tak powszechnie nazywane były dziewczyny z okładek „Przekroju”.

– Czy mogę zrobić pani zdjęcie na okładkę “Przekroju”? – takim pytaniem Wojciech Plewiński przestawiał się zwykle wybranej z tłumu dziewczynie, uśmiechał się, wyciągał legitymację prasową, a zaraz potem aparat fotograficzny. Zdjęcia dla krakowskiego tygodnika zaczął robić już w latach 50. i szybko zaczął wyróżniać się niepowtarzanym stylem, klasą oraz oczywiście urodą fotografowanych modelek. Pomysł na sesje okładkowe wyszedł od redaktora naczelnego pisma – Mariana Eile, który inspirował się trendami z zachodu, a ponadto sam był wielbicielem pięknych kobiet.

Jednak zdjęcia Wojciecha Plewińskiego pokazują znacznie więcej niż tylko ładne twarze. Dokumentują również całkiem spory fragment historii polskiej sztuki, mody oraz życia społecznego i towarzyskiego. W czasach PRLu, w którym królował kult przodowniczek pracy, traktorzystek, czy spawaczek, portrety naturalnych i zmysłowych dziewczyn w swoim naturalnym środowisku były prawdziwym ewenementem.

Dziś ogląda się te zdjęcia z równą przyjemnością, co kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nim mamy unikalną szanse przyjrzeć się twarzom nietkniętym fotoshop’em, bez powiększonych ust, czy oczu. Warto więc w te oczy zajrzeć i docenić urodę nie tylko kobiet, ale również samych zdjęć.

Kuratorem wystawy jest Valdemar Plusa
Współorganizatorem wystawy jest spółka Artbankinc

Szczegóły

Data:
14 marca
Czas:
08:00 - 22:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2300721796866807

Miejsce

Przystań Sztuki
Roosevelta 22
Poznan,60-813PL
+ Google Map