Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rzeka Żywa 2019. Wszyscy jesteśmy zwierzętami

18 sierpnia 2019 @ 10:30 - 17:00

39931 image 64239018 1311919938959850 6836956721068376064 o - Rzeka Żywa 2019. Wszyscy jesteśmy zwierzętami

Poznański odcinek doliny Cybiny to tajemnicza enklawa dzikiej przyrody w sercu miasta, do której odkrywania zapraszamy podczas wakacyjnego cyklu kulturalno-przyrodniczego RZEKA ŻYWA.

Rzeka to jeden z powodów naszej obecności w tym miejscu, rzeka to dom, matka, opiekunka – dla roślin, zwierząt, ludzi, grzybów. Na jej brzegach zapisane są historie o naszych przodkach i przodkiniach, ale również o tych, którzy byli tutaj przed ludźmi: rzeka to żywy nurt dziedzictwa.

Jako źródło życia niezliczonej liczby organizmów jest ona przestrzenią koegzystencji człowieka i przyrody. Nie zawsze jest to przestrzeń bezpieczna. Zagrożenie dla osad ludzkich wymuszało np. regulację nurtu, co niejednokrotnie odbywało się ze szkodą dla dzikiego życia w rzecznej dolinie.

W tegorocznym cyklu pod hasłem WSZYSCY JESTEŚMY ZWIERZĘTAMI postaramy się przekonać Was do przyjrzenia się organizmom, o których istnieniu nie zdajemy sobie sprawy, tym, które mieszkały tu tysiące lat temu, zwierzętom towarzyszącym nam w codziennym życiu i będącym członkami naszych rodzin, ale również tym, które w naszej kulturze traktowane są jako pożywienie czy źródło materiałów codziennego użytku.

Poznamy lepiej naszych sąsiadów, oswoimy się z nimi i zwrócimy uwagę na to, jak szkodliwa dla nich może być ludzka działalność, a jednocześnie jak ważna i kluczowa jest dla nas ich obecność. A wszystko po to, by wiedzieć, jak zapewnić zwierzętom żyjącym w mieście właściwą ochronę.

W naszym wspólnym dziedzictwie – ludzi i zwierząt, czy po prostu przedstawicieli i przedstawicielek królestwa zwierząt widać, jak kształtowało się nasze podejście do przyrody i tego konsekwencje. Zmiany klimatyczne, zmniejszenie bioróżnorodności i wymieranie gatunków, a także lokalne problemy, takie jak zatruwanie rzek, nie wystawiają nam pięknego świadectwa. Podczas wydarzeń RZEKI ŻYWEJ nauczymy się to zmieniać i zachęcimy do poważniejszego podejścia do ochrony życia zwierząt. Potraktujmy je jako naszych sąsiadów, partnerów, rodzeństwo – w końcu wszyscy jesteśmy zwierzętami!

Kto może nas odwiedzić? Wszyscy i wszystkie! Zapraszamy maluchy i starsze dzieci z opiekunami, młodzież, osoby dorosłe, seniorów! Podczas każdego weekendu będzie można wziąć udział także w wydarzeniach adresowanych do osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy na nie również osoby sprawne!

W tym samym czasie w Śluzie Katedralnej Bramy Poznania będzie można zobaczyć wystawę czasową Zwierzęta Cybiny (6 lipca-15 września).
W trakcie tegorocznych wakacji zapraszamy również na wydarzenia gościnne nad rzeką: pokazy filmowe cyklu WEEKLY. FILM & ARCHITECTURE Fundacji Ad Arte, budowę pływającej wyspy z Fundacją OnWater w ramach unijnego projektu Connecting Nature realizowanego przez Urząd Miasta Poznania, a także projekty Wędrujący Dom Tańca i Wierzbowe konstrukcje – żywa architektura warta Poznania (oba dofinansowane z CWP).

Widzimy się nad rzeką!

WYDARZENIA W LIPCU

Sobota, 6 lipca:

Godz. 14:00 – WYSPY PŁYWAJĄCE DLA CYBIŃSKIEJ FAUNY / Fundacja OnWater / wstęp wolny / projekt realizowany w ramach projektu Connecting Nature.

Godz. 14:00 – BUDUJEMY WŁASNE WYSPY – animacje dla rodzin z dziećmi / Natalia Adamczyk / wstęp wolny.

Godz. 15:00 – DZIWNE ZWIERZĘTA – spektakl / Grupa Dziwne Sytuacje / obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu wydarzenia / spektakl tłumaczony na polski język migowy.

Godz. 16:00 – WERNISAŻ WYSTAWY ZWIERZĘTA CYBINY / wstęp wolny / wernisaż tłumaczony na polski język migowy.

Niedziela, 7 lipca:

Godz. 11:30 – SŁOWEM ZA PRZYRODĄ – warsztat kreatywnego pisania i redakcji tekstów / Loesje / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.

Godz. 13:00 – DAWNE STWORY – warsztaty zooarcheologiczne dla rodzin z dziećmi / Eksperymentalne Obozowisko Epoki Kamienia / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.

Godz. 16:00 – ZAGRODA MOTYLI – wspólne budowanie oazy dla motyli / Magda Garczarczyk (Projekt Zieleniak) i Tomek, Stolarz z Lasu / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.

Godz. 16:00-18:00 – ASP / ARCHIWUM SPOŁECZNE PIESKÓW – otwarta sesja zdjęciowa piesków ze Śródki, Ostrowa Tumskiego i Zagórza / wstęp wolny.

Godz. 18:00 – WĘDRUJĄCY DOM TAŃCA – warsztaty i potańcówka / Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań / wstęp wolny / Projekt realizowany ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.

Sobota, 20 lipca:

Godz. 11:00 i 14:00 – NAJMNIEJSI MIESZKAŃCY RZEKI – warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi / Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.

Godz. 13:00 – PRZYRODNICZY RAJD NADRZECZNY + WARSZTAT DZIKIEJ KUCHNI / Fundacja Aktywnej Rehabilitacji + Fundacja Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa Inspekt / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.

Godz. 20:30 – WYCIECZKA ŚLADAMI SSAKÓW – spacer w poszukiwaniu nadcybińskich zwierząt / Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” / zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl.

Niedziela, 21 lipca:

Godz. 21:00 – WSZYSCY JESTEŚMY ZWIERZĘTAMI – pokaz filmów / Fundacja Ad Arte / wstęp wolny.

Daj znać innym

Szczegóły

Data:
18 sierpnia 2019
Czas:
10:30 - 17:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/352756725443104

Miejsce

Brama Poznania
ul. Gdańska 2
Poznan, 61-123 PL
+ Google Map
Daj znać innym