Reklama

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

O pułapkach moralności – spotkanie z prof. Wojciszke

13 listopada 2018 @ 17:00 - 19:00

10144 image 44767718 10156946000091803 7154930712112529408 o - O pułapkach moralności - spotkanie z prof. Wojciszke

Tegoroczny listopad to doskonały moment na mówienie o wolności – osobistej, słowa, obyczajowej, politycznej. Szeroko rozumiana wolność myślenia i dokonywania ocen stanie się w kolejnej odsłonie Strefy Psyche pretekstem do debaty o pułapkach moralności. Prof. Bogdan Wojciszke, psycholog i wykładowca Uniwersytetu SWPS, opowie o tym, jak psychologia pomaga rozumieć coraz bardziej złożony świat i stawiać czoła jego wyzwaniom.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa, wydawca „Homo nie całkiem sapiens”, książki będącej zapisem rozmowy dziennikarza Marcina Rotkiewicza z prof. Wojciszke.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/104-poznan/18395-homo-nie-calkiem-sapiens-czyli-o-pulapkach-moralnosci-spotkanie-z-prof-dr-hab-bogdan-wojciszke#formularz

Homo nie całkiem sapiens, czyli o pułapkach moralności
Psychologia pomaga nie tylko lepiej funkcjonować na co dzień, rozumieć swoje emocje, siebie samego i relacje z innymi. Udokumentowana, oparta na wynikach badań wiedza psychologiczna pozwala także dokonywać mądrych ocen, wysuwać ugruntowane wnioski, sprawnie dyskutować na tematy ważne, podejmować bardziej świadome i celne wybory.

W czasach postprawdy i rewolucji wartości musimy starać się wychodzić poza zdrowy rozsądek i myśleć samodzielnie, odwołując się do rzetelnych źródeł i głębokiej wiedzy o człowieku. Pomaga w tym psychologia, która codziennie stawia pytania o ludzką naturę, jawne i ukryte mechanizmy nami rządzące. Moralność, polityka, władza, relacje płci, dobro i zło – to tylko wybrane tematy nieustannie przez psychologów zgłębiane. Warto sięgać po ich badawczo uargumentowane odpowiedzi, by lepiej rozumieć świat, a w konsekwencji – lepiej i mądrzej żyć.

PRELEGENT

prof. dr hab. Bogdan Wojciszke – psycholog, autorytet w dziedzinie psychologii miłości i władzy. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu psychologii osobowości i psychologii społecznej. Prowadzi liczne badania dotyczące spostrzegania i oceniania ludzi, rozpatrując, jaki wpływ na ten proces mają wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) i sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele). Analizuje mechanizmy rządzące zachowaniami, myśleniem i emocjami osób pozostających w bliskich związkach uczuciowych. Zajmuje się również psychologią statusu i władzy, bada m.in., w jaki sposób zdobycie władzy czy podwyższenie statusu zmieniają funkcjonowanie człowieka. Interesuje się także postawami Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywnością i godnością jako wartościami etycznymi współczesnego społeczeństwa polskiego.

Autor poczytnych książek: „Alfabet miłości” (2015), „Kobieta zmienną jest” (2012), „Psychologia społeczna” (2011), „Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej” (2002), „Psychologia miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie” (1994), „Procesy oceniania ludzi” (1991), oraz wielu artykułów naukowych, publikowanych w prestiżowych czasopismach polskich i zagranicznych, takich jak „Studia Psychologiczne”, „Journal of Experimental Social Psychology”, „European Journal of Social Psychology”.

Termin i miejsce:
13 listopada 2018 (wtorek), godz. 17.00
Uniwersytet SWPS w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10

Więcej informacji:
https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/104-poznan/18395-homo-nie-calkiem-sapiens-czyli-o-pulapkach-moralnosci-spotkanie-z-prof-dr-hab-bogdan-wojciszke

Zapraszamy!