Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mury czy mosty?

19 października 2019 @ 17:00 - 20:00

58543 image 71922593 2505283956390847 8659040920735318016 o - Mury czy mosty?

Albus Wydawnictwo oraz Festiwal Żupańskiego zapraszają na spotkanie autorskie z pisarzem BOGUSŁAWEM JANISZEWSKIM oraz ilustratorem MAXEM SKORWIDEREM z okazji premiery ich wspólnej książki “Mury”.
.
“Pamiętajmy, że wszędzie tam gdzie jest jakiś mur, ludzie próbują go zdobyć albo zza niego uciec. I to nie zmienia się od tysięcy lat.” (Fragment książki “Mury”).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, bez względu na wyznanie, narodowość, kolor skóry i wiek, do niezwykłego miejsca, Kościoła Baptystów ukrytego na wildeckim podwórku przy ulicy Przemysłowej.

Gościem specjalnym, który opowie o kulturze muru, będzie
WALDEMAR KULIGOWSKI – antropolog kulturowy, profesor zwyczajny nauk humanistycznych, eseista, redaktor naczelny Czasu Kultury.

Spotkaniu z twórcami książki towarzyszyć będzie prezentacja ilustracji MAXA SKORWIDERA oraz impresje muzyczne na skrzypcach w wykonaniu ALINY KUBIK – doktor sztuk muzycznych, kompozytorki, dyrygentki, skrzypaczki, wokalistki i improwizatorki.

Trzeba wielkiego talentu, żeby napisać i zilustrować ciekawą książkę dla dzieci, na temat, który wydaje się mało zajmujący dla młodego czytelnika. Boguś i Max prowadzą z czytelnikiem dialog i nieźle się przy tym bawią. Prosty tekst składający się z krótkich zdań, powtórzeń, tautologii sprawia wrażenie, że jego autor próbuje opowiedzieć coś bardzo ważnego za pomocą niedoskonałego w słowa języka. Ten zabieg zbliża autora i młodego czytelnika i sprawia, że skomplikowane pojęcia i zdarzenia stają się zrozumiałe. Spośród wielu znanych i mniej znanych murów, które wybudował człowiek, autorzy wybrali kilkanaście. Każdy został opatrzony metryczką zawierającą informacje: kiedy powstał, jakie ma wymiary, z jakiego materiału i w jakim celu został zbudowany.

Niebanalne jest również opracowanie graficzne książki i jej edytorska staranność. Książka jest prawdziwym dziełem sztuki rysunkowej. Max Skorwider to jeden z najciekawszych grafików ilustrujących książki dla dzieci. Za pomocą charakterystycznej kreski, drapieżnej i nieco kanciastej, w sposób bezkompromisowy opowiada o ludzkiej cywilizacji tworząc spójną z tekstem , a jednak odrębną opowieść graficznej – zilustrowany mur jest swoistą łamigłówką dla dociekliwych. Postaci z pierwszych stron gazet, politycy, pisarze, muzycy, współistnieją z bohaterami znanymi z literatury pięknej, kultowych filmów i komiksów.
Czytelnika bez względu na wiek ucieszy każdy dobrze odczytany szczegół. Dziecko zobaczy potwora z Loch Ness, Batmana lub innego super bohatera z komiksów Marvela, dorosły fragmenty murali Banksyego lub w najmniej oczekiwanym miejscu postać z powieści Orwella.

Książka „Mury” porusza bardzo ważny społeczny problem i choć wydawać by się mogło, że w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do najnowocześniejszych technologii umożliwiających pokonywanie w krótkim czasie wielkich dystansów oraz przekazywanie idei, myśli i wartości na odległość, instytucja muru granicznego jest archaiczna, to trudno nie zauważyć, że mury wciąż powstają.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH WILDZIAN i POZNANIAKÓW
w najbliższą sobotę 19 października o godzinie 17.00!
Wstęp wolny!

Szczegóły

Data:
19 października 2019
Czas:
17:00 - 20:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/511387843045479