Reklama

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Empatia, teraz! Różne oblicza migracji – Polska i Europa

21 listopada 2018 @ 17:00 - 19:00

11959 image 45669381 10156985522746803 7161310490893746176 o - Empatia, teraz! Różne oblicza migracji - Polska i Europa

Kryzys migracyjny rozgrywa się dosłownie na naszych oczach, skłaniając do dyskusji o kwestiach empatii, wykluczenia, tolerancji. Ale to tylko jedna strona medalu. Za wielką falą migracji stoją kwestie systemowe. Jak Europa rozgrywa kwestie prawne dotyczące migrantów i uchodźców? Kogo zaliczamy do tej grupy? Jakie mają prawa? Czy państwa mają wobec nich obowiązki? Czego powinniśmy być świadomi jako obywatele globalnej wioski? O tym wszystkim porozmawiamy w School of Form 21 listopada na wykładzie dr. Pawła Kowalskiego, specjalisty w obszarze prawa międzynarodowego i praw człowieka.

Aby zrozumieć aktualną sytuację na świecie musimy rozróżniać i rozumieć zjawiska w nim zachodzące i terminy je określające jak migracja, imigracja, emigracja czy uchodźctwo. Na wykładzie porozmawiamy o nich a także o specyfice sytuacji prawnej ludzi opuszczających swoje kraje.
Zrozumiemy jakie czynniki skłaniają ich do przyjazdu do Europy, czego oczekują i co otrzymują w ramach pomocy państw, do jakich docierają.Dowiemy się, dlaczego konkretne kraje wybierane są częściej niż inne. Sprawdzimy, z jakimi wyzwaniami się zmagają i co jest ich powodem. Porozmawiamy o tym, kto i dlaczego dociera do Polski oraz co nasz kraj zapewnia przyjeżdżającym – a czego nie. Podyskutujemy finalnie, co my jako obywatele powinniśmy wiedzieć oraz jak wygląda sytuacja Polaków, jeśli decydują się na wyjazd do obcego kraju.

Wykład odbywa się w ramach cyklu spotkań wokół otwartej bezpłatnej wystawy Empatia Teraz!, trwającej w School of Form do 14.12.2018. Obowiązują zapisy przez stronę: https://www.sof.edu.pl/pl/aktualnosci/11-wydarzenia-otwarte/892-empatia-teraz-rozne-oblicza-migracji-polska-i-europa-wyklad?utm_source=FB&utm_medium=Strona-SWPS&utm_campaign=BSevent&utm_content=Różne oblicza migracji

PRELEGENT – dr Paweł Kowalski. Radca prawny. Specjalizuje się w dziedzinie prawa Unii Europejskiej i prawa medycznego. Zajmuje się także prawem międzynarodowym oraz prawem dyplomatycznym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na współpracy Polski z Unią Europejską zarówno na płaszczyźnie prawno-politycznej, jak i ochrony praw człowieka, w tym kwestii migrantów. W zakresie medycyny interesują go zagadnienia etyki i odpowiedzialności za błędy lekarskie.

Autor publikacji z dziedziny prawa medycznego, praw człowieka oraz prawa Unii Europejskiej. Jego artykuły ukazywały się w takich publikacjach, jak: „Medyczne prawo karne” (2016), „Azjatycki systemy obrony praw człowieka. Inspiracja uniwersalna – uwarunkowania kulturowe – bariery realizacyjne” (2016) i „Prawa Mniejszości Narodowych” (2010).

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu prawa międzynarodowego, kultur prawnych Dalekiego Wschodu oraz prawa Unii Europejskiej.

TERMIN I MIEJSCE WYKŁADU:

21 listopada 2018, godz. 17.00, sala 18
Miejsce: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Wstęp wolny po wypełnieniu formularza poniżej

O WYSTAWIE:

Empatia, teraz!

Kurator: Michał Bachowski
Organizator: School of Form Uniwersytetu SWPS
Współorganizator: Centrum Designu Gdynia
Termin: 19.10-14.12.2018, dni powszednie w godzinach 12.00-18.00 ( z wyjątkiem 1-2.11.2018) oraz w wybrane weekendy w godzinach 10.00-16.00.
Siedziba: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Zapisy na wystawę przez formularz

Więcej informacji: https://www.sof.edu.pl/pl/aktualnosci/11-wydarzenia-otwarte/892-empatia-teraz-rozne-oblicza-migracji-polska-i-europa-wyklad?utm_source=FB&utm_medium=Strona-SWPS&utm_campaign=BSevent&utm_content=Różne oblicza migracji