Wybory do PE: kolejne komitety wyborcze zgłaszają się do PKW

Pięć zarejestrowanych, trzy zgłoszone i kolejne zapowiedzi startu – trwa proces rejestrowania komitetów wyborczych, które wystawią swoich kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Zgodnie z kalendarzem wyborczym komitety mają czas na zgłaszanie się do PKW do 6 kwietnia, a ponieważ jest to sobota, w praktyce termin ten upływa 8 kwietnia.

Dotychczas PKW zarejestrowała pięć komitetów: KWW Kukiz’15; KW Ruch 11 Listopada; KWW Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz KW PiS.

Kolejne trzy komitety zgłosiły się do PKW i nie są jeszcze zarejestrowane. To: Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Roberta Gwiazdowskiego; Koalicja partii politycznych Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni oraz zgłaszający się jako partia polityczna Komitet Wyborczy “Wiosna” Roberta Biedronia.

Start w wyborach europejskich zapowiada też blok: Ruch Prawdziwa Europa, Prawica Rzeczypospolitej i Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin. Ugrupowania nie zgłosiły się jeszcze w PKW, ale zapowiadają wspólne listy do Parlamentu Europejskiego.

Liderzy ugrupowań: prof. Mirosław Piotrowski, dr Krzysztof Kawęcki oraz dr Bogusław Rogalski zapowiadają, że “Sojusz nie jest formacją zamkniętą”. “Otwieramy się na wszystkie siły społeczne i polityczne, którym bliska jest Europa, na jaką kiedyś umawiali się jej ojcowie założyciele. A więc: +Europa chrześcijańska+, +Europa wszystkich jej narodów+, +Europa bez armii biurokratów, nonsensownych dyrektyw i absurdów+, +Europa bez moralnego chaosu i promocji LGBT++, +Europa opowiadająca się za cywilizacją życia” – oświadczyli liderzy trzech partii prawicowych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, tylko komitetom utworzonym przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców przysługuje prawo zgłaszania kandydatów na europosłów i prowadzenia – na zasadzie wyłączności – kampanii wyborczej na rzecz kandydatów. Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.

Termin rejestracji list kandydatów startujących wyborach do PE mija 16 kwietnia.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

js/