Wielkopolska: W Jastrowiu gaz droższy o 300 procent!

Niedawno Polaków zbulwersowała podwyżka gazu o 170 procent, która dotknęła wiele wielkopolskich i pomorskich gmin. Ale okazało się, że może być gorzej: w Jastrowiu mieszkańcy dostaną w grudniu rachunki wyższe o… 300 procent!

Mieszkańcy Jastrowia są oburzeni, bo już od kilku miesięcy każdy kolejny rachunek, który dostają, jest wyższy. Jednak podwyżka o 300 proc. sprawi, że wielu osób nie będzie stać na ogrzewanie.

Tak drastyczne podwyżki dotyczą 700 budynków w Jastrowiu ogrzewanych gazem. Za ogrzewanie odpowiada Zakład Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych, miejska spółka. A powodem drastycznego wzrostu opłat są rekordowo wysokie ceny gazu na światowych giełdach. Jak informuje Grzegorz Białas, prezes ZECiUK, jeszcze we wrześniu spółka płaciła za kWh gazu nieco ponad 7 groszy. W październiku było to już ponad 45 groszy. I to tę podwyżkę boleśnie odczuli klienci spółki.

Nie byłoby takiego problemu i takich podwyżek, gdyby – jak uważa prezes – rząd Polski podjął jakieś działania. Tymczasem rząd nie robi nic, a ludzie mają pretensje do spółek. Mało tego: prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził drakońskie podwyżki cen dla gospodarstw domowych. Tymczasem zdaniem prezesa rząd powinien zainterweniować w sprawie podwyżek już kilka miesięcy temu, gdy tylko stało się jasne, że ceny gazu pójdą w górę. Wówczas jednak rząd nie podjął żadnych działań, dopiero w listopadzie ogłosił obniżenie VAT na gaz z 23 do 8 proc. od 1 stycznia – ale tylko na 3 miesiące.

A to oznacza, że ceny gazu spadną na krótko, a w dodatku mieszkańcy zauważą to po swoich rachunkach dopiero za kilka miesięcy.

Źródło: asta24.pl

Podziel się: