szpital, Turek fot. szpital Turek

Wielkopolska: Prawie 800 mln dla regionu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Szkoła w Rydzynie, szpital w Turku, kolektor deszczowy w Kaliszu. Te i wiele innych inwestycji powstanie dzięki 794 267 259,59 zł. Bo tyle dostanie Wielkopolska w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

O tym, ile środków trafi do województwa wielkopolskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii covid-19. Do woj. wielkopolskiego trafi z budżetu państwa w sumie 794 267 259,59 zł zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 267 489 775, 59 zł pozwoli zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje. Dzięki przyznanym właśnie środkom będziemy mogli zrealizować m.in.:

– powiat turecki, 12 mln zł – przebudowa szpitalnych oddziałów: ginekologiczno-położniczego, noworodkowego, dziecięcego, pomocy doraźnej oraz pomieszczeń socjalnych na potrzeby ratownictwa medycznego.

– gmina Rydzyna, 6 mln zł – przebudowa i rozbudowa budynku szkoły podstawowej. Obecnie szkoła mieści się w czterech budynkach w różnych częściach miasta. Rozbudowa obejmuje budowę nowego skrzydła.

– Suchy Las, 500 tys. zł – budowa kanalizacji sanitarnej wraz z drogami w Golęczewie i Zielątkowie.

– Kalisz, 6,2 mln zł – modernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 (3,2 mln zł) oraz budowa kolektora deszczowego na osiedlu Tyniec (3 mln zł)

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu covid-19. Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in. budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze