Wielkopolska: Kolejne ogniska ASF!

świnie fot. Marion Streiff pixabay

Afrykański pomór świń atakuje kolejne gospodarstwa w Wielkopolsce. Tym razem stwierdzono go w Buku i Stęszewie. A to oznacza, że zwiększą się strefy ochronne obowiązujące w regionie, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Jak informuje portal Agro News, przypadek ASF stwierdzono u dzika w gminie Buk, potwierdzono go też w Stęszewie. Oznacza to dodatkowe utrudnienia dla rolników hodujących świnie i chcących je sprzedać. Dotąd obowiązywała tam strefa niebieska, czyli ograniczenia poziomu pierwszego, co oznaczało, że hodowca chcący wysłać świnie do innych gospodarstw albo do rzeźni musiał posiadać ich świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).

Teraz zacznie tam obowiązywać strefa różowa, czyli ograniczenia poziomu drugiego. W tej strefie świnie także muszą posiadać świadectwo zdrowia, a dodatkowo muszą przebywać w gospodarstwie 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem – lub od urodzenia.

Wielkopolska Izba Rolnicza w tej sytuacji zaapelowała do hodowców, których gospodarstwa znajdują się w strefie różowej, by jak najszybciej przygotowali plany bezpieczeństwa biologicznego i zatwierdzili je u właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Każde gospodarstwo w strefie różowej musi bowiem posiadać taki plan zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, jeśli chce mieć możliwość przewożenia świń.

Podziel się: