Wielkopolska: Ile zapłacimy „janosikowego”?

Novotel Andersia fot. Sławek Wąchała

Rekordowo wysokie „janosikowe” mimo spadku dochodów będą musiały zapłacić najbogatsze samorządy w Polsce: 99 gmin, 45 powiatów i jedno województwo. Wśród nich jest też Poznań.

Według danych Portalu Samorządowego Jednostki Samorządu Terytorialnego: w 2022 roku zapłacą w ramach „janosikowego” ponad 3,4 mld zł. To ponad 300 mln zł więcej aniżeli rok temu i ok. 500 mln więcej niż dwa lata temu – a przecież dochody samorządów w tym czasie drastycznie spadły z powodu pandemii i kryzysu gospodarczego.

W nowym roku zasady naliczania „janosikowego” się zmienią: zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego mechanizm korekcyjno-wyrównawczy zostanie oparty na bieżących wpływach z PIT oraz CIT. To, zdaniem Ministerstwa Finansów, pozwoli lepiej dopasować wysokość subwencji i wpłat „janosikowego” do aktualnej sytuacji finansowej.

Jednak jeszcze w tym roku „janosikowe” jest naliczane według starych zasad – czyli w zależności od kwoty dochodów podatkowych na mieszkańca gminy. A to oznacza, że bogate samorządy będą musiały zapłacić „janosikowe” według stawek wyliczonych przed pandemią. Czyli wyższych. Tymczasem teraz dochody spadają – a „janosikowe” rośnie.

Najwięcej na „janosikowe” zapłacą powiaty województwa mazowieckiego – ono samo również jako jedynie w Polsce województwo, płaci „janosikowe”. Łącznie to ponad miliard zł, z czego ponad 874 mln zł zapłaci sama Warszawa.

A jak to wygląda w Wielkopolsce? Tu na „janosikowe” pójdzie ponad 161 mln zł, w tym z Poznania prawie 96,5 mln zł, a z powiatu poznańskiego – 57,7 mln zł.

Dla porównania Wrocław zapłaci ponad 114 mln, Kraków – 136,7 mln zł, a Trójmiasto – blisko 90 mln zł, przy czym dwie trzecie kwoty będzie pochodzić z budżetu Gdańska.

Są także województwa, w których ani jeden powiat nie zapłaci „janosikowego”: to świętokrzyskie i podlaskie. W lubelskim, lubuskim, małopolskim i warmińsko-mazurskim „janosikowe” zapłaci tylko jedna gmina. Ani jedna gmina nie będzie płatnikiem „Janosikowego” na Podkarpaciu.

Zdecydowanie najwięcej zapłaci woj. mazowieckie (ponad 2,5 mld zł z ogólnej kwoty 3,45 miliarda złotych zebranych w skali kraju). Na drugim miejscu znajduje się województwo dolnośląskie (236,2 mln zł), a na trzecim wielkopolskie (222,9 mln zł). I te trzy regiony „ciągną”, można powiedzieć, „janosikowe”, bo zajmująca czwarte miejsce Małopolska dokłada już sporo mniej – tylko 146,4 mln zł.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Podziel się: