Wielkopolska: Dwa pożary domków letniskowych. Jednego dnia!

Straż pożarna fot. Sławek Wąchała

Pierwszy pożar miał miejsce rano w Mierzynie – drugi wieczorem w Piłce. W jednym przypadku powodem był przewód kominowy, przyczyna drugiego nie jest znana. To kolejny z niewyjaśnionych pożarów, które od kilku miesięcy zdarzają się w Międzychodzie.

Oba pożary miały miejsce 13 września, jak podaje portal „Miedzychod Nasze Miasto”. Pierwszy pożar zauważono o godzinie 6.00 rano w Mierzynie, gasiły go trzy zastępy straży pożarnej. I strażacy, i policjanci podejrzewają podpalenie. Takich pożarów ostatnio sporo zdarza się w powiecie międzychodzkim, choc dotąd płonęły głównie zarośla, trawy albo pustostany.

Drugi pożar zauważono o 20.39 w Piłce – tam gasiły go cztery zastępy i w tym przypadku przyczyna zaprószenia ognia jest znana: niewłaściwie używany przewód kominowy.

Strażacy przypominają, że przewody zgodnie z prawem powinny być czyszczone cztery razy do roku w domach, gdzie pali się węglem albo drewnem, a dwa razy, gdy pali się gazem lub paliwem ciekłym. Raz w roku należy też usunąć zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych i skontrolować stan techniczny instalacji grzewczej i przewodów kominowych. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jeśli chce się uniknąć pożaru lub zatrucia gazem albo czadem.

Podziel się: