Wielkopolska: 75 procent seniorów woli trzymać pieniądze w banku

karta płatnicza fot. ZUS
Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce przekazują już 75 procent świadczeń emerytalno-rentowych na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści, wygoda – przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z konta.

– Liczby mówią same za siebie. Z 755 tys. osób pobierający świadczenia z ZUS w Wielkopolsce już 566 tys. otrzymuje je na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują listonosza – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie. Pięć lat temu wskaźnik w naszym województwie wynosił zaledwie 67 procent, czyli wzrósł o 8 punktów procentowych. W Wielkopolsce ZUS przekazuje bowiem 75 procent świadczeń na rachunki osobiste.

Dlaczego jednak część klientów nadal decyduje się na to, aby wypłaty otrzymywać w gotówce? Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym, jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej – i obaw, że sobie z nią nie poradzą. Dlatego ZUS przygotował kampanię informacyjno-edukacyjną „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, by w ten sposób upowszechniać wśród seniorów wiedzę na temat korzyści, jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać.

– Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych, nie narażali się na kradzież, oszustwa oraz zakażenie – podkreśla Marlena Nowicka. – Żeby wychodząc do sklepu używali karty płatniczej. Rachunek bankowy, szczególnie w czasie pandemii, jest bezpieczny i wygodny, a otrzymywanie świadczeń z ZUS na konto w banku pozwala na bezpieczny do nich dostęp.

Szczegółowe informacje o akcji są dostępne na stronie internetowej kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

ZUS

Podziel się: