Watykan ukarał biskupa Rakoczego. Za tuszowanie pedofilii

Zakaz uczestniczenia w w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy – taką decyzję wydała Stolica Apostolska w sprawie biskupa Tadeusza Rakoczego za tuszowanie pedofilii wśród duchownych.

Jak podaje Onet.pl, w oficjalnym komunikacie Watykan poinformował o przeprowadzonym postępowaniu dotyczącym potencjalnych zaniedbań biskupa Tadeusza Rakoczego, jeśli chodzi o sprawy nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Chodzi tu o sprawę pedofila księdza Wodniaka, o którego działalności wiedział nie tylko biskup Rakoczy, ale także kardynał Stanisław Dziwisz, którego o tym poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z zaznaczeniem, że informacja została też przekazana biskupowi Rakoczemu, który jednak problemu nie rozwiązał.

Efektem postępowanie jest decyzja o zakazie uczestniczenia w spotkaniach publicznych i celebracjach, nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy, zakaz udziału w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski oraz nakaz wpłaty z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa, która zajmuje się pomocom ofiarom nadużyć seksualnych popełnionych przez osoby duchowne.

Biskup Tadeusz Rakoczy jest już na emeryturze – odszedł na nią 30 marca 2013 roku w wieku 75 lat.

Podziel się: