W Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów narodowego ruchu oporu działającego po zakończeniu II wojny światowej. W tym roku przypada 73. rocznica egzekucji siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy zostali zamordowani w więzieniu mokotowskim 1 marca 1951 roku. Wśród nich był pochodzący z Wielkopolski pułkownik Łukasz Ciepliński, zasłużony dla polskiego podziemia, znany pod pseudonimem „Pług”.
Pamięć o pułkowniku Cieplińskim oraz jego towarzyszach broni została uczczona podczas wydarzeń zorganizowanych w całej Polsce. Wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk, podczas ceremonii, wyraziła głęboki szacunek dla tych, których działania były ukierunkowane na odzyskanie niepodległości Polski i którzy walczyli z komunistycznym reżimem.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, po której odbył się apel pamięci. Uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze przy pomnikach poświęconych Polskiemu Państwu Podziemnemu oraz Armii Krajowej.
Podziemny ruch oporu w powojennej Polsce, aż do powstania „Solidarności”, był największą siłą przeciwstawiającą się sowietyzacji kraju. Liczył on ponad pół miliona żołnierzy i sympatyków, którzy nie złożyli broni i walczyli o suwerenność Polski.