Ucieczka z ośrodka wychowawczego. Kradzionym samochodem

policja fot. K. Adamska (zdjęcie ilustracyjne)

Jeden z podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy ukradł samochód dzięki ogłoszeniu w internecie, a dwóch dołączyło do niego. „Plan prawie idealny” – skomentowali pilscy policjanci, którzy zatrzymali tę trójkę.

Wszystko zaczęło się 13 października po południu. Trzech wychowanków w wieku od 15-17 lat Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy postanowiło uciec z ośrodka, przy czym uciec z fasonem: samochodem. Jak tego dokonali?

– 16-letni mieszkaniec powiatu drawskiego szybko znalazł w internecie lokalne ogłoszenie sprzedaży samochodu – wyjaśnia st. sierż. Wojciech Zeszot z pilskiej policji. – Umówił się ze sprzedającą na jego obejrzenie na jednej ze stacji paliw w gminie Łobżenica. Podczas spotkania, kiedy pojazd był uruchomiony, nieletni wykorzystał chwilę nieuwagi i odjechał z miejsca. Sprzedająca próbowała skontaktować się telefonicznie z nieletnim, ale bezskutecznie.

Kobieta o kradzieży powiadomiła policje, a oficer dyżurny natychmiast wysłał policyjne patrole w rejon zdarzenia i utworzył posterunki na głównych drogach wyjazdowych z powiatu pilskiego. Działania dały efekty: już kilkadziesiąt minut później, na drodze krajowej nr 10 w pobliżu miejscowości Nowa Łubianka policjanci z Szydłowa zauważyli skradziony pojazd. Zatrzymali go, a wtedy z auta wybiegło trzech nastolatków, którzy zaczęli pieszo uciekać przed policjantami w różnych kierunkach.

Funkcjonariuszom udało się po pościgu zatrzymać jednego z nich. Pozostałych szukano dalej.
– Na miejsce zostały niezwłocznie skierowane kolejne patrole, które rozpoczęły poszukiwania pozostałych dwóch osób – wyjaśnia Wojciech Rzeszot. – O północy na pobliskiej stacji paliw został zatrzymany kolejny nieletni, który, jak się okazało, był odpowiedzialny za kradzież pojazdu. Ostatni z nich próbował się oddalić z miejsca chcąc złapać „stopa” przy drodze. Nie spodziewał się jednak, że w pojeździe, który się zatrzymał, byli policjanci pionu kryminalnego. Nieletni również został zatrzymany.

Według ustaleń policjantów z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich KPP Piła, pomysłodawcą i sprawcą kradzieży był 16-latek. Jego dwaj koledzy czekali kilkadziesiąt metrów dalej, że by do niego dołączyć, gdy zdobędzie samochód.

Teraz sprawca kradzieży stanie przed sądem rodzinnym i nieletnich. Odpowie za kradzież samochodu i ucieczkę z ośrodka. Pozostali dwaj uciekinierzy zostaną ukarani za samowolne oddalenie się z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy.

Podziel się: