Szykuje się kolejna podwyżka cen papierosów? „Więcej osób zrezygnuje”

Palacze jeszcze nie otrząsnęli się po ostatniej podwyżce akcyzy, a wszystko wskazuje na to, że już powinni przygotowywać się do kolejnej.

Celem planowanych podwyżek ma być zniechęcenie do palania papierosów Polaków. Tak wynika przynajmniej z przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia Narodowej Strategii Onkologicznej. Przy okazji oczywiście teoretycznie powinny wzrosnąć wpływy do budżetu. Dlaczego teoretycznie? Drastyczna podwyżka cen może sprawić, że osoby biedniejsze wcale nie zrezygnują z używek, ale zamiast tego zaczną kupować te pochodzące z przemytu lub poszukają tańszych, ale niekoniecznie zdrowszych, alternatyw.

Zgodnie z planem podwyżki miałyby zostać rozłożone na kilka lat. Docelowo media alarmują, że papierosy mogą kosztować nawet 60 złotych. Chociaż to dość daleka perspektywa, to trzeba przyznać, że działa na wyobraźnię. Cena taka miałaby zostać osiągnięta ze względu na podwyżkę akcyzy do 75% (pierwsza propozycja, Ministerstwo Finansów preferuje 70%). Do tego należy też doliczyć podatek VAT.

– Bardzo dobrze – nie ukrywa radości z nadchodzących podwyżek Rodion, były palacz. – W ten sposób wydamy mniej pieniędzy na służbę zdrowia, a dodatkowo więcej osób zrezygnuje z palenia.

Innego zdania są palacze, których zapytaliśmy o zdanie. Wskazują oni na to, że dopiero co mieliśmy podwyżkę, a dodatkowo z rynku znikają papierosy mentolowe, które część osób palących preferowała. Kolejny cios w osoby palące jest ich zdaniem nieuczciwy.

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze