„Po ponad półtora roku funkcjonowania Szpitala Tymczasowego na targach żegnamy go” – poinformowały targi. Szpital tymczasowy 31 marca kończy działalność, ale pawilony nadal będą służyć potrzebującym: uchodźcom z Ukrainy.
Szpital powstał jesienią 2020 roku, kiedy pandemia koronawirusa właśnie się rozpędzała. Lokalizacja od początku była oczywista: tylko Międzynarodowe Targi Poznańskie dysponowały takim zapleczem i personelem, by podołać zadaniu. Dlatego polski rząd podjął decyzję o stworzeniu szpitala właśnie tu.
Wyścig z czasem
„30 października rozpoczął się wyścig z czasem” – przypominają MTP. – „Trzeba było cztery połączone targowe pawilony (tzw. Czteropak) przekształcić w pełnowymiarowy szpital. Szpital szczególny, bo spełniający wyśrubowane wymogi stawiane przed placówkami leczącymi choroby zakaźne (np. podział na strefy). Projektowania i budowy podjęli się pracownicy IDEI Expo, marki należącej do Grupy MTP. Specjaliści od zabudowy przestrzeni specjalnych – na targi, wydarzenia sportowe i kulturalne, megaeventy – szpital budowali po raz pierwszy. Pracowało przy tym 300 osób, dzień i noc, na zmiany. Zbudowali sale dla chorych, dyżurki lekarskie i pielęgniarskie, gabinety, magazyny, sanitariaty czy pomieszczenia socjalne. Położyli ponad 8,5 km rur, którymi doprowadzane były gazy medyczne, do tego instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Na zewnątrz postawili dwie parownice i dwa zbiorniki na tlen”.
Szpital był gotowy już po miesiącu, ale ostatecznie otwarto go dopiero 1 lutego 2021 roku. Najpierw były to tylko dwa moduły liczące 56 łóżek, ale szybko doszły kolejne, w miarę jak się zapełniały łóżka. Później moduły zamykano, gdy nie były potrzebne, a sytuacja epidemiologiczna się poprawiała. Międzynarodowe Targi Poznańskie cały czas nadzorowały placówkę.
„Nasi pracownicy cały czas zajmował się sprzątaniem szpitala, także stref, w których leżeli chorzy pacjenci” informuje spółka. – „Posiłki dla nich oraz dla personelu lecznicy przygotowywali i dostarczali codziennie pracownicy restauracji GARDENcity. Do szpitala tymczasowego trafiły również posiłki w ramach organizowanych przez Grupę MTP dwóch akcji „Razem dla medyków”, podczas których przekazaliśmy ponad 75 tysięcy pełnowartościowych dań pracownikom służby zdrowia walczącym z pandemią”.
Szpital kończy działalność
Po raz pierwszy w historii poznańskich targów na ich terenie była placówka medyczna – a nawet dwie, jeśli doliczyć punkt szczepień przeciwko koronawirusowi, który również mieścił się na MTP. Nawet podczas wojny nie zorganizowano szpitala na targach – hale pełniły funkcje magazynów.
31 marca tego roku szpital kończy działalność, bo zakażeń koronawirusem ubywa, chorych w tak ciężkim stanie, że wymagają leczenia szpitalnego, również, więc na ich potrzeby wystarczają oddziały zakaźne znajdujące się w kilku wielkopolskich szpitalach. Ale wyposażenie szpitalne nie zostanie zlikwidowane. Sale i łóżka przydadzą się teraz uchodźcom z Ukrainy
„Przeznaczyliśmy już dla nich dwa z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, ale przezeń już nie wykorzystywanych” – informują MTP. – „Dzięki temu, że była tam lecznica, szybciej udało nam się przystosować te hale do nowych funkcji. Dziś schronienie może tam znaleźć ponad 700 osób. Gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi w ciągu kilku-kilkunastu dni przekształcić pozostałe dwa poszpitalne pawilony w punkt noclegowy”.