Środa Wielkopolska: Były ksiądz skazany za molestowanie ministrantów

Półtora roku więzienia – taki wyrok wydał sąd w sprawie Stanisława B. byłego księdza, za molestowanie dwóch nieletnich ministrantów w swojej parafii i namawianie do picia alkoholu.

Stanisław B. był proboszczem w Wągrowcu w latach 1996-2001. Już wtedy – jaki podaje “Głos Wielkopolski” mówiło się o jego skłonnościach seksualnych do młodych osób. To dlatego został przeniesiony z tej parafii do innej, w mniejszej miejscowości. Jednak prokuratura w sprawie wydarzeń z Wągrowca nie wszczęła postępowania, mimo że dotyczyła osoby poniżej 15 roku życia, ponieważ sprawa się przedawniła.

Nie przedawniły się natomiast wydarzenia z lat 2015-2016, kiedy to Stanisław B., był księdzem w jednej z parafii w Kórniku. Jak wykazało śledztwo, wykorzystywał seksualnie i rozpijał dwóch służących w parafii ministrantów, rozbierał się przy nich i dotykał ich narządów płciowych.Obaj nie mieli wtedy skończonych jeszcze 18 lat. jednak ponieważ skończyli 15, nie można w tym przypadku mówić o pedofilii. Ponieważ oskarżony liczył powyżej 80 lat, nie zastosowano wobec niego aresztu.

Sprawą zajmowała się nie tylko prokuratura, ale i sąd kościelny, który podjął decyzję o usunięciu Stanisława B. ze stanu kapłańskiego “za dopuszczenie się przestępstwa przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu popełnionego z nieletnim poniżej 18. roku życia”.

Proces w tej sprawie w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej toczył się przy drzwiach zamkniętych ze względu na dobro ofiar, które pojawiły się w sądzie. Rozprawa trwała niespełna godzinę, po czym sąd ogłosił wyrok: Stanisław B. został skazany na półtora roku więzienia, ma pięcioletni zakaz kontaktów z oboma pokrzywdzonymi i zakaz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 5 metrów. Przez 5 lat nie wolno mu podejmować działalności związanej z opieką nad małoletnimi lub ich edukacją, musi też zapłacić obu pokrzywdzonym po 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Wyrok jest nieprawomocny. Były ksiądz może złożyć od niego odwołanie.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze