Skończył ci się Mały ZUS plus? Pamiętaj o wyrejestrowaniu!

elektroniczne potwierdzenie fot. ZUS

Przedsiębiorca, któremu 31 grudnia skończył się już okres opłacania niższych składek w ramach „Małego ZUS plus”, musi do 10 stycznia wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia – i zgłosić z kodem właściwym dla pełnego, dużego ZUS.

– Z „Małego ZUS plus” przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności – przypomina Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. – Po wykorzystaniu pełnego okresu ulgi przedsiębiorca powinien pamiętać, aby się z niej wyrejestrować i przystąpić do tzw. dużego ZUS-u. Ma na to 7 dni od daty utraty prawa do ulgi.

Jeśli na przykład przedsiębiorca korzystał z ulgi przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r., to termin na dokonanie zmiany ma do 10 stycznia 2022 r.
– W tej sytuacji powinien najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia (druk ZUS ZWUA) i zgłosić się do ubezpieczeń z kodem właściwym dla dużego ZUS-u: 0510 albo 0512 (druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA) – wyjaśnia rzeczniczka.

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS plus”, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Źródło: ZUS

Podziel się: