Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rusza Scena nad Rusałką w Poznaniu. Kogo zobaczymy w tym roku?

Misia Furtak, Ptakova, Dawid Kaletka, duet IKARVS i wielu innych – wszystkich zobaczymy na Scenie nad Rusałką tego lata. Fundacja Pogoda ponownie zaprasza na koncerty nad Rusałką pod patronatem TenPoznan.pl. Już od 1 czerwca!

Sceny nad Rusałką w zasadzie po kilku latach istnienia już chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać – cykl bezpłatnych koncertów odbywających się na plenerowej scenie nad jeziorem od czerwca do sierpnia w każdy czwartek cieszy się coraz większym uznaniem poznaniaków.

I nie tylko dlatego, że oglądanie koncertu w plenerze przy restauracyjnym stoliku ma w sobie coś z wakacyjnego odpoczynku, na który miło wyrwać się w środku miasta na kilka godzin. Kluczowy jest program, dobierany z ogromnym wyczuciem – na scenie pojawiają się muzycy przede wszystkim młodzi, początkujący, ale na naprawdę wysokim poziomie. Takie podejście daje ten skutek, że warto wybrać się tam na koncert bez względu na rodzaj wykonywanej muzyki – po prostu każdego warto posłuchać.

Jak w tym roku wygląda program Sceny nad Rusałką?

1 czerwca, 19.30 Mop
David Kaletka, czyli “Mop” to działający od 2020 roku muzyk, który łączy alternatywę, elektronikę czy alternatywny pop. Komponuje, pisze teksty, śpiewa, gra na gitarach i klawiszach. Muzyka jest dla niego formą relaksu, odskoczni od rzeczywistości, dlatego nie ogranicza się do jednego stylu. To artysta, którego trzeba zobaczyć na żywo z uwagi na energię i kontakt z publicznością. W tym roku był supportem na trasie jednego z największych polskich artystów – Ralpha Kamińskiego!

1 czerwca, 21.30 Oysterboy
Piotr Kołodyński był wokalistą grupy Terrific Sunday – teraz uznał, że nadszedł czas na solowy, indie projekt. Piosenki z pierwszej EPki spotkały się ze świetnym przyjęciem, gościły także na listach przebojów, jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty. Utwór “Mediolan”, nagrany we współpracy z zespołem Niemoc, w ramach projektu “My Name is ”, jest najczęściej odtwarzaną piosenką konkursu. Z zaledwie czterema piosenkami na koncie, oysterboy zagrał już na OFF Festival 2022, showcasie Great September.

15 czerwca, 19.30 Franek Warzywa & Młody B
Franek Warzywa to internetowy influencer, istniejący w kontrze do hermetycznego środowiska i ograniczonego pola odbiorców sztuki i kultury w Polsce. Główną przestrzenią komunikacji Franka są media społecznościowe takie jak TikTok, YouTube, Instagram i Spotify, a w swoich wypowiedziach wykorzystuje różnorodne media takie jak wideo, animacja 3D, muzyka, grafika, czy nawet otwarcie krytykowane przez niego malarstwo. Istotą działań niezależnie od techniki jest performatywny proces angażujący odbiorców w danej przestrzeni, w której są umieszczani.

Za muzykę duetu odpowiada Młody B: tajemniczy producent i multiinstrumentalista z jazzowym wykształceniem i zajawką ornitologiczną. Ich ekstatyczne, żywiołowe koncerty zawsze wypełniają kluby po brzegi, a publiczność śpiewa utwory wspólnie z muzykami. Dla Franka Warzywa istotne są trzy kwestie: zdrowy styl życia, sztuka partycypacyjna i uśmiech na buzi. Humor jest uniwersalnym środkiem wyrazu, poprzez który komunikuje ważne dla niego problemy, kamuflując je w pozornie naiwnej i infantylnej wypowiedzi.

15 czerwca, 21.00 IKARVS
Duet z Warszawy tworzący muzykę elektroniczną z wokalem. Łączą klimat mrocznego disco z latynoskimi i afrykańskimi rytmami, a ich utwory były wydane pod szyldem Oramics, Akasha MX Records, Hupupa Records, Otake Records czy DowntempoLove. Trafiły również na playlisty Spotify – “Alternatywna Polska”, “EQUAL Polska” czy “Fresh Finds Polska”. Live act to zarówno dzika improwizacja instrumentalno-wokalna, jak i taneczny set elektroniczny. Na scenie przeobrażają się w postaci o odrealnionym wyglądzie i tańcu.

29 czerwca, 19.30 Panilas
Panilas to głęboka podróż w gęstwinę kobiecego doświadczenia, odbywana w misternie utkanym, elektronicznym wehikule. Bit miesza się z goryczą, jak tusz do rzęs ze łzami w dyskotekowej łazience o piątej rano. Trochę do tańca, trochę do płaczu. Debiutancki album Panilas – “Gynoelectro”, stworzony we współpracy z Markiem Pędziwiatrem (EABS, Błoto), ukazał się we wrześniu 2022 w wytwórni Mystic Production.

29 czerwca, 21.00 Searching for Management
Jakub Szwarc i Michał Ruksza to duet szukający przyszłości w echach przeszłości posługując się teraźniejszością. Grają energetycznie i szybko, ale nie stronią od ambientów i zawiłości IDM (Intelligent Dance Music). Ich współpraca rozpoczęła się parę lat temu. Wspólnie występowali w kilku zespołach i szybko zauważyli, że muzycznie w wielu aspektach się nie zgadzają – i to właśnie stało się fundamentem dla nowego projektu…

13 lipca, 19.30 Milito
Pragnie zmieniać otaczający go świat poprzez mówienie o męskiej wrażliwości. Przestrzeń muzyczna, nad którą obecnie pracuje, to znalezienie artystycznego języka wypowiedzi na temat męskiej wrażliwości w ramach kultury popularnej. Jego zdaniem mówienie o niej zmieni życie wielu jednostek na szczęśliwsze poprzez odblokowanie potencjału, który często więdnie pod naporem stereotypów i wzorów zawstydzających i ośmieszających emocjonalność mężczyzn.

13 lipca, 21.00 Faustyna Maciejczuk
Wokalistka, autorka tekstów, producentka, skrzypaczka i wizjonerka. Zadebiutowała w 2021 roku minialbumem „Przebudzenie”, wydanym nakładem FONOBO Label. Zgromadzone na nim utwory niosą przesłanie – nigdy nie dorośnij. Jesienią kolejnego roku Faustyna podsumowała swoją pracę twórczą w albumie niekonceptualnym „baby blue”. Eklektyczne w charakterze utwory, spaja niezwykła wrażliwość, dojrzałość, a także ambicje artystki, która zaprezentowała się również w roli producentki.

27 lipca, 19.30 Bobby the Unicorn
Projekt Bobby The Unicorn jest obecny na scenie muzycznej od ponad dekady. To charyzmatyczny performer, trafnie punktujący otaczającą rzeczywistość poeta i kompletnie szalony gitarzysta. To dzięki tej mieszance zyskał sobie uznanie zarówno słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Darek Dąbrowski zawsze sam pisze swoje wersy, komponuje i eksperymentuje na napotkanych instrumentach oraz nieustannie zaskakuje balansując na granicy pomiędzy humorystyczną ironią a nostalgią.

27 lipca, 21.00 shama
To czwórka ziomali tworzących połączenie oldschoolu z elektroniczną zajawką i funkowym bujnięciem. Basia, Jimi, Antoni i Kacper grają razem od wielu lat, współpracują z wytwórnią FONOBO LABEL, czego efektem jest pięknie wydana epka “shama” (2022).

10 sierpnia, 19.30 Mosty
Mosty powstały w 2019 roku w Poznaniu. W ich muzyce senny szum przedmieść miesza się z miejskim gwarem, na tym tle snute są historie o sercach złamanych i sklejonych na nowo, kłótniach i przebaczeniach, poszukiwaniu siebie oraz drugiego człowieka. W kwietniu 2022 roku światło dzienne ujrzałą debiutancka EPka zespołu, a najnowsze LP Mostów odkryje bardziej emocjonalną stronę zespołu czerpiącą więcej z indie rocka i jangle popu.

Mosty to:
Krzyś Wiśniewski – wokal, piano
Kuba Woryma – gitara
Mateusz Szajerka – gitara
Kajtek Szal – gitara basowa
Kamil Kowalski – perkusja

10 sierpnia, 21.00 Kamil Hussein
Kamil Hussein – to polski artysta, kompozytor i autor tekstów o syryjskich korzeniach. Tworzy muzykę popową, taneczną, ale inspiruje się zarówno Markiem Grechutą, twórczością The Weeknd, jak i francuskim rapem czy alternatywą. Utwory powstały przy ścisłej współpracy z cenionym producentem Bartoszem Dziedzicem. Jako syn Polki i Syryjczyka, co sam chętnie przyznaje – łączy w sobie cechy i poglądy Polaków o różnych upodobaniach politycznych. Artysta po raz pierwszy zaprezentował swoje utwory na żywo dla tłumnie zgromadzonej publiczności podczas Męskiego Grania 2021 na scenie Radia 357.

24 sierpnia, 19.30 Ptakova
Natalia Ptak, polska wokalistka, producentka muzyczna, kompozytorka i autorka tekstów. To wyrazisty głos muzyki alternatywnej, w listopadzie 2020 roku, pod skrzydłami Sony Music Entertainment Poland, ukazał się jej debiutancki album Suma Wszystkich Dźwięków, który stworzyła we współpracy z producentem Markiem Dziedzicem i Jackiem “Budyniem” Szymkiewiczem. W 2021 roku ptakova została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

24 sierpnia, 21.00 Misia Furtak
Muzyczka, autorka i aktywistka. Razem z zespołem Très.B nagrodzona Paszportem Polityki za “umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa”. Misia meandruje między łagodnymi kompozycjami, przesterowaną gitarą i dosadnym, ironicznym przekazem. Ale łączy też rolę liderki i artystki, edukatorki i aktywistki, zwracając uwagę na konieczność zmian w branży muzycznej. Poza tym jest laureatką m.in. Fryderyka i nagrody miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Koncerty będą także streamowane na Facebooku Fundacji Pogoda.

Strona głównaKulturaRusza Scena nad Rusałką w Poznaniu. Kogo zobaczymy w tym roku?