Ranking „Perspektywy 2022”. Jak wypadły wielkopolskie szkoły w porównaniu do reszty kraju?

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

11 stycznia ogłoszono wyniki Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników – 12 stycznia dowiedzieliśmy się jak wielkopolskie szkoły wypadają na tle reszty kraju. I to niestety kolejny rok, gdy szału nie ma.

Najlepiej w tegorocznym wielkopolskim zestawieniu wypadły II LO, VIII LO, LO św. Marii Magdaleny, a także Technikum Komunikacji (w ZSK) oraz Technikum Łączności (w ZSŁ). Ale w skali ogólnopolskiej niestety, zajmują dość odległe miejsca.

Najwyżej znajduje się II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej (26. miejsce, spadek o oczko w dół w stosunku do ubiegłego roku) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące im. im. Adama Mickiewicza (27. miejsce, też spadek o jedno oczko). W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się także Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny (42. miejsce). W Wielkopolsce z kolei warto zauważyć II LO Społeczne LO STO z Piły, które awansowało ze 169. pozycji na 64. i to rzeczywiście jest sukces, którym się można pochwalić. Spadek z kolei zaliczyło I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Swarzędzu – z miejsca 35. aż na 76.

W przypadku szkół kształcących w zawodzie najwyższą pozycję zajęło Technikum Komunikacji (w Zespole Szkół Komunikacji). Szkoła zajęła 7. miejsce, tak jak przed rokiem. Z kolei Technikum Łączności (w Zespole Szkół Łączności im. M. Kopernika) zaliczyło spory spadek. Szkoła znajduje się na 21. miejscu rankingu najlepszych techników – ale rok temu było to 10 miejsce.

Na trzecim miejscu w Wielkopolsce znajduje się Technikum nr 1 we Wronkach, które w skali Polski jest na miejscu 34. To awans godny podziwu, bo jeszcze rok temu to technikum było na miejscu 162. Kolejna szkoła, Technikum nr 1 we Wrześni zajęło w tym roku 53. pozycję jako czwarte w regionie – i tu z kolei mamy spadek, bo rok temu było to 45. miejsce. Warto zwrócić uwagę na piąte miejsce – Technikum w Ratajach. W Polsce zajmuje miejsce 62., a rok temu w ogóle go nie było w rankingu!

Wyraźnie więc widać, że do krajowej czołówki najlepszym szkołom w Wielkopolsce jest dość daleko, choć szkoły zawodowe są na wyraźnie lepszej pozycji. I tak jest niestety od wielu lat.

Przypomnijmy, że ogólnopolski ranking liceów i techników „Perspektywy” jest przygotowywany od ponad 20 lat (w tym roku odbyła się jego 24. edycja), a przy ocenie kapituła bierze pod uwagę wyniki matur i sukcesy na olimpiadach. W przypadku techników liczą się także wyniki egzaminów zawodowych.

Źródło: Perspektywy.pl

Podziel się: