Projektanci nie przewidzieli. Radny wywalczył. Będą dwa dodatkowe przejścia na Naramowicach

Paweł Sowa i nowe przejście dla pieszych fot. P. Sowa FB

Projektanci al. Praw Kobiet nie przewidzieli dwóch bardzo ważnych dla mieszkańców Naramowic przejść: przedeptu między osiedlem łokietka i Jasną Rolą oraz drugiego przy ulicy Bolka. Na szczęście zauważył to naramowicki radny Paweł Sowa.

„Na jesieni 2017 został opracowany program funkcjonalno-użytkowy dla I etapu tramwaju oraz Nowej Naramowickiej (obecnie al. Praw Kobiet), w którym zabrakło dwóch bardzo ważnych dla Naramowic szlaków dla pieszych” – napisał radny w mediach społęcznościowych. – „Chodzi o dawny przedept pomiędzy os. Łokietka (widoczny za mną na zdjęciu), a blokami przy ul. Jasna Rola i Naramowickiej, oraz okolicę ulicy Bolka. Analizując dokładnie dokument PFU odkryłem, że w koncepcji ich nie ma i jeśli nic nie zrobię, to po prostu ich nie będzie. Postanowiłem działać, gdyż nie wyobrażałem sobie braku ciągłości komunikacji pieszej na tak ważnych dla nas mieszkańców obszarach”.

Działanie oczywiście nie nalezało ani do łatwych – ani do szybkich. Jeszcze w 2017 r. radny rozpoczął rozmowy z PIM, a w styczniu 2018 roku, przy pomocy radnego Macieja Michalskiego oraz działaczy stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, zorganizował wizję terenową.

„Wmarcu 2018 złożyliśmy dokument „Wytyczne IdP do PFU tramwaju na Naramowice”, w którym zawarto postulaty stworzenia dwóch przejść dla pieszych oraz budowy parku osłonowego (koncepcja tzw. Naramowickiego Parku Centralnego, którą opracowałem razem z Maciejem Michalskim). Postulaty te poparła w drodze uchwały Rady Osiedla Naramowice” – informuje radny. – „Starania o powstanie przejść kontynuowałem już jako radny miejski, szczególnie intensywnie na początku 2019 roku. Ostatnim formalnym działaniem, które przypieczętowało całość zabiegów, była uchwała RO Naramowice ze stycznia 2020 r. Wiele rozmów, spotkań, maili, dokumentów – udało się! Wszystkim z Państwa, którzy te działania w jakikolwiek sposób, choćby „lajkiem” na fejsbuku wspieraliście, bardzo dziękuję!”.

Radny podkreśla, jak bardzo satysfakcjonuje go to osiągnięcie. Jako mieszkaniec Naramowic doskonale wie, że oba przejścia są niezmiernie ważne dla codziennego funkcjonowania mieszkańców. Minusem jest to, że przejścia nie znajduja się dokładnie w miejscach „wydeptanych” przez mieszkańców. Projektanci je przesunęli – to z osiedla Łokietka o 40 metrów, a to z ulicy Bolka – o 80 metrów.

„Myślę jednak, że będą nam służyły” – podsumowuje radny – „i nauczymy się jak je dobrze wykorzystać do naszego codziennego funkcjonowania”.

Źródło: FB

Podziel się: